Radionicom za poslodavce na temu: „Kako do ravnopravnosti na radnom mestu“ održanom u Novom Sadu započeo je ciklus obuka koje će Poverenik za zaštitu ravnopravnosti realizovati u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju GIZ u Srbiji, sa ciljem da kompanije unaprede znanja o prevenciji i zaštiti od diskriminacije.
Poslovanje bez diskriminacije znači da su svi na dobitku – zaposlenima donosi veći stepen zadovoljstva, a poslodavcima veću produktivnost i bolji timski duh, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na otvaraju skupa. Uspeh kompanije se ne meri samo brojkama i zarađenim novcem, već i odgovornošću prema zaposlenima, saradnicima, životnoj sredini, društvu i vrednostima koje zastupa. Važno je da podstičemo stvaranje radnog okruženja bez diskriminacije, a integrisanje principa ESG u poslovne strategije postaje neophodnost i važan faktor izgradnje održivog poslovnog uspeha svih kompanija, istakla je poverenica.
Pored poverenice Janković, uvodna obraćanja dali su i Sanela Bahtijarević, savetnica u GIZ Srbija, Vladimir Lalošević, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine i Robert Čoban, direktor Color Media International. Primere dobre prakse predstavila je kompanija IKEA, koja svom poslovanju razvija i aktivno sprovodi interne politike prevencije diskriminacije i kršenja ljudskih prava, i koja je još od 2017. godine potpisnica Partnerstva za ravnopravnost sa Poverenikom.
Na radionici su predstavljene izmenjene i dopunjene smernice za izradu kodeksa antidiskriminacione politike poslodavaca u Srbiji – tzv. Kodeksa ravnopravnosti, kao efikasnog internog mehanizma za prepoznavanje i sprečavanje potencijalnih slučajeva diskriminacije u radnom okruženju. Radionice su i prilika da se poslodavci upoznaju sa propisima i primerima dobre prakse, kao i da potpišu povelju Partnerstvo za ravnopravnost.
Radionice se održavaju u sklopu projekta „Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja – Zajednička inicijativa za ravnopravnost na radnom mestu“ koju kao deo projekta „Inicijativa za globalnu solidarnost“ implementira GIZ u Srbiji, a finansira nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ). U okviru projekta intenzivno će se raditi i na širenju mreže kompanija i osnaživanju njihovih kapaciteta kroz Partnerstvo za ravnopravnost koje je Poverenik započeo još 2017. godine.