Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja

Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja

Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je od jula 2024. godine započeo imlementaciju projekta „Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja – Zajednička inicijativa za ravnopravnost na radnom mestu”, kao deo „Inicijative za globalnu solidarnost“ Nemačke razvojne saradnje koju sprovodi GIZ, čiji je cilj podizanje svesti i jačanje kapaciteta poslodavaca za usvajanje Kodeksa ravnopravnosti, sprečavanje diskriminatornih praksi i promovisanje odgovornog poslovnog ponašanja.
Aktivnosti projekta usmerene su na širenje mreže kompanija koje u svom poslovanju primenjuju inkluzivne radne politike i osnaživanju njihovih kapaciteta kroz Partnerstvo za ravnopravnost sa Poverenikom.
Inovirane smernice za izradu kodeksa antidiskriminacione politike poslodavaca u Srbiji – tzv. Kodeksa ravnopravnosti, kao efikasnog internog mehanizma za prepoznavanje i sprečavanje potencijalnih slučajeva diskriminacije u radnom okruženju, biće predstavljene na regionalnim skupovima – radionicama sa poslodavnicama i predstavnicima kompanija. To će biti prilika da dodatno unaprede znanje o prevenciji i zaštiti od diskriminacije u oblasti rada i zapošljavanja, upoznaju se sa novim propisima koji proizvode obaveze za poslodavce, ali i primerima dobre prakse, kako bi se uz praktične savete i uputstva pripremili za razvoj i usvajanje različitih modela internih Kodeksa ravnopravnosti u svojim kompanijama.
Projekat traje do maja 2025. godine.

Film „Različitost je snaga“

U okviru projekta „Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja – Zajednička inicijativa za ravnopravnost na radnom mestu“ i podršku GIZ Srbija snimljen je i promo- film „Različitost je snaga“ koji govori o značaju primene antidiskriminatornih i inkluzivnih radnih politika. Film prikazuje i najvažnije rezultate projekta i sumira iskustva kompanija i privrednih asocijacija koji su…

Opširnije →
Zvanično pridruživanje „Partnerstvu za ravnopravnost“ Britansko –srpske privredne komore

Britansko–srpska privredna komora zvanično se pridružila „Partnerstvu za ravnopravnost“ sa Poverenikom za zaštitu ravnopravnosti potpisivanjem povelje ravnopravnosti od strane predsedavajućeg komore lorda Kulvira Rendžera od Nortvuda. Zvanično pridruživanje je rezultat dobre saradnje dve institucije i simbolična potvrda posvećenosti zajedničkim vrednostima ravnopravnosti, pravičnosti, inkluzivnosti, poštovanja različitosti u biznis zajednici koje je ključno za pravednija i prosperitetnija…

Opširnije →
Završna konferencija projekta sa poslodavcima „Partnerstvo za ravnopravnost: Zajedno gradimo bolje radno okruženje“

Konferencija „Partnerstvo za ravnopravnost: Zajedno gradimo bolje radno okruženje“, kojom je ujedno radno obeleženo 15 godina rada Poverenika za zaštitu ravnopravnosti Republike Srbije, održana je u hotelu Metropol u Beogradu uz učešće brojnih zvanica iz poslovne zajednice. „Različitost nije prepreka već snaga, a ravnopravnost je dostižna ako na njoj radimo zajedno. Naše svakodnevne borbe i…

Opširnije →
„Partnerstvo za ravnopravnost“ potpisao Savet evropskih poslovnih udruženja i privrednih komora u Srbiji

„Партнерству за равноправност“ са Повереником за заштиту равноправности приступио је Савет европских пословних удружења и привредних комора у Србији (CEBAC). Повељу је у име CEBAC потписала генерална секретарка овог савета Сања Иванић, која је подсетила да представљају преко 2.000 предузећа која потврђују посвећеност антидискриминационим политикама и примени ЕСГ принципа који подразумевају одрживо пословање и друштвену…

Opširnije →
Održana radionica za poslodavce iz Šumadijskog i Pomoravskog upravnog okruga

Ohrabruje to što sve veći broj poslodavaca prepoznaje potrebu za prevencijom i suzbijanjem diskriminacije u radnom okruženju, kao i značaj uspostavljanja internih politika i mehanizama za poštovanje ravnopravnosti i društveno odgovorno poslovanje. Danas je u Kragujevcu održana edukativna radionica za poslodavce „Kako do ravnopravnosti na radnom mestu“ kojoj su prisustvovali predstavnici 20 kompanija i Regionalne…

Opširnije →
Kodeks ravnopravnosti predstavljen kompanijama članicama Mreže Globalnog dogovora UN za Srbiju

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana ljudskih prava u Sava centru je održana Godišnja skupština Mreže Globalnog dogovora UN za Srbiju koja okuplja kompanije i organizacije posvećene održivom razvoju. U okviru panel diskusije na temu „Privatni sektor i ljudska prava”, viša savetnica Danijela Ristovski predstavila je aktivnosti Poverenika za zaštitu ravnopravnosti na suzbijanju diskriminacije u oblasti rada…

Opširnije →
Edukativni skup o značaju ravnopravnosti u radnom okruženju

Danas je u Beogradu održan edukativni skup za poslodavce „Kako do ravnopravnosti na radnom mestu“, kao deo ciklusa obuka koje Poverenik organizuje u saradnji sa Nemačkom razvojnom saradnjom GIZ, a kome su prisustvovali predstavnici 25 kompanija, Privredne komore Srbije i Nemačko-srpske privredne komore. Poslodavci koji su učestvovali u radionici dobili su priliku da kroz novo…

Opširnije →
Inovirano izdanje Kodeksa ravnopravnosti – smernica za izradu kodeksa antidiskriminacione politike poslodavaca u Srbiji

U okviru projekta „Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja – Zajednička inicijativa za ravnopravnost na radnom mestu“, uz podršku GIZ Srbija, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti je izradio izmenjeno i dopunjeno izdanje publikacije Kodeks ravnopravnosti: smernice za izradu kodeksa antidiskriminacione politike poslodavaca u Srbiji. Poverenik, kao nacionalna institucija za suzbijanje diskriminacije i unapređenje ravnopravnosti, posebnu…

Opširnije →
Radionica „Kako do ravnopravnosti na radnom mestu“ održana u Novom Sadu

Radionicom za poslodavce na temu: „Kako do ravnopravnosti na radnom mestu“ održanom u Novom Sadu započeo je ciklus obuka koje će Poverenik za zaštitu ravnopravnosti realizovati u saradnji sa Nemačkom organizacijom za međunarodnu saradnju GIZ u Srbiji, sa ciljem da kompanije unaprede znanja o prevenciji i zaštiti od diskriminacije. Poslovanje bez diskriminacije znači da su…

Opširnije →
Početak sprovođenja projekta: Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja

Različitost je snaga i zato je važno da kontinuirano podstičemo podržavajuće i zdravo radno okruženje, bez diskriminacije i uz poštovanje ljudskih prava i principa ravnopravnosti, istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković povodom početka sprovođenja projekta „Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja – Zajednička inicijativa za ravnopravnost na radnom mestu“. Povelju Partnerstvo za…

Opširnije →
back to top