Ravnopravnost žena i muškaraca u poslovnoj sferi ne može biti postignuta ako ne postoji i u drugim oblastima života, a teret tog procesa ne sme da bude samo na ženama, izjavila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković kao uvodničarka na panelu “Rodna ravnopravnost kao preduslov za društveni i ekonomski razvoj” održanog u okviru Kopaonik biznis foruma.
Poverenica je na početku panela navela da izveštaji najrelevantnijih evropskih i svetskih institucija pokazuju da bi dosledna primena principa rodne ravnopravnosti doprinela ne samo ekonomskom rastu, već i osećaju lične sreće za veliki broj ljudi. Istovremeno, brojke nam govore da smo 131 godinu daleko od pune ravnopravnosti. Promene su kompleksne i sastoje se od procesa koji imaju svoju dinamiku a na koje mogu uticati brojni faktori, među kojima su i nedavno usvojena direktiva EU, razvoj veštačke inteligencije i povećan broj žena u STEM naukama, ali i razmišljanje i delovanje ljudi koji te promene treba da iznesu, rekla je Janković.
Sagovornici poverenice bili su izvršna direktorka Sustineri Partners Biljana Brajtvajt, glumac Milan Marić, zamenik generalnog direktora NIS-a i direktor Funkcije za odnose sa državnim organima i korporativne komunikacije Vadim Smirnov, savetnica u Registru nacionalnog internet domena (RNIDS) Mirjana Tasić i predstavnik Zeleno-levog fronta Dobrica Veselinović. Oni su u razgovoru sa poverenicom pokušali da iz ugla profesije kojom se bave, ali i sa ličnog stanovišta, preispitaju uticaj politika usmerenih na postizanje ravnopravnosti žena i muškaraca u svim oblastima života i pokušaju da daju odgovor na pitanje šta je to što predstavlja prepreku a šta motivaciju za veće uključivanje žena i njihov opstanak na ključnim pozicijama za jedno društvo.
Tokom diskusije istaknuto je da su predrasude o muškarcima kao boljim liderima i biznis rukovodiocima i dalje jake svuda u svetu, kao i da promene ne mogu da ostanu samo na direktivama već je potreban širi angažman celog društva, uz napomenu da se mora imati u vidu šta se dešava unutar porodica, škola, kompanija i javnog prostora. Navedeno je i da su nove tehnologije prilika za žene da se više bave poslovima koji su tradicionalno percipirani kao muški, kao i da ohrabruje činjenica da u Srbiji devojke nemaju predrasude kada je reč o izboru fakulteta.