Kada govorimo o položaju migranata i izbeglica, trebalo bi da imamo mnogo humaniji pristup – da o ovim ljudima i izazovima sa kojima se suočavaju razgovaramo sa mnogo više empatije i razumevanja. Iako dolaze iz različitih sredina i drugačijih kultura, govore drugim jezicima, ne smemo zaboraviti da su svi oni ljudska bića i svako od njih je priča za sebe. Samo takvim pristupom, možemo učiniti mnogo više u rešavanju njihovih problema, jer iz prakse vidimo da dosadašnji birokratsko-finansijski modeli nisu značajnije doprineli poboljšanju njihovog položaja, rekla je poverenica za zaštitu ravnorpavnosti Brankica Janković na događaju pod nazivom „Univerzitetski razgovori sa KAICIID-om: Migracije na Zapadnom Balkanu – međureligijski i interkulturni dijalog za inkluzivni region“.
Poverenica je izlagala u uvodnom delu događaja koji je organizovao Međunarodni centar za dijalog – KAICIID u partnerstvu sa Geografskim fakultetom Univerziteta u Beogradu.
Predstavljajući dosadašnju praksu institucije Poverenika, poverenica je izdvojila novi projekat MILAGRO, koji sprovodimo zajedno sa kolegama iz Italije, Holandije i naše Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“, čiji je cilj pokretanje aktivnosti, stvaranje alata i mogućnosti za izgradnju interkulturnog dijaloga između lokalnog stanovništva i migranata, kao i razvoj kompetencija za pozitivne i dugotrajne odnose, zasnovane na međusobnom razumevanju, poštovanju i solidarnosti.
Ugledni stručnjaci u oblasti migracione politike i međureligijskog dijaloga, uključujući predstavnike Saveta Evrope, Univerziteta u Beogradu i KAICIID, izdvojili su šta oni smatraju da je ključno za uspešnu socijalnu i ekonomsku inkluziju, na koji način gradovi i lokalne samouprave mogu iskoristiti ekonomski i društveni potencijal migranata, a izneli su i svoja viđenja o dosadašnjim strategijama i predloge za oblikovanje budućih inkluzivnih politika.