Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković sastala se sa predstavnicima Inicijative za prava osoba sa mentalnim invaliditetom – MDRI-S sa kojima je razgovarala o mogućnostima zajedničkog delovanja u cilju unapređenja položaja dece sa smetnjama u razvoju i odraslih osoba sa intelektualnim poteškoćama.
Zajednički je konstatovano da na nivou lokalnih zajednica nema dovoljno usluga, kako po obimu tako i po raznovrsnosti, u skladu sa potrebama osoba sa invaliditetom. Ukazano je da je porodično okruženje uvek najbolje za svu decu i da bi trebalo pružiti veću podršku biološkim i hraniteljskim porodicama. Ocenjeno je da je neophodna kontinuirana obuka za sticanje znanja i veština, međunarodna razmena iskustava u primeni najnovijih metoda za rad sa decom u cilju praćenja svetskih trendova. Imperativ je doprineti maksimalnom razvoju dece što je nemoguće bez unapređenja kapaciteta i razvoja adekvatnih usluga koje su preduslov za nastavak procesa deinstitucionalizacije.
U susret najavljenim izmenama Zakona o socijalnoj zastiti razgovaralo se o neophodnim preporukama Poverenika za zaštitu ravnopravnosti u cilju povećanja dostupnosti i obuhvata usluga socijalne zaštite osobama sa intelektualnim poteškoćama. Razgovarano je i o potrebi za unapređenje pristupa zdravstvenoj zaštiti i lekovima nove generacije i terapijama koji bi bile stavljene na pozitivnu listu na teret sredstava RFZO. Posebna pažnja u razgovoru posvećena je i pravu na obrazovanje. Pandemija COVID-19 je naročito pokazala neophodnost kontinuiranog boravka dece sa smetnjama u razvoju u školama, što potvrđuje i praksa evropskih zemalja.
Sastanku su prisustvovale predstavnice stručne službe poverenika i stručnjakinje iz MDRI-S Snežana Lazarević, Maša Pavlović, a iz Londona se preko „zoom“ platforme priključila Dragana Ćirić izvršna direktorka MDRI.