Pandemija na globalnom nivou, uticala je na oblast seksualnog i reproduktivnog zdravlja, a u Srbiji na ovu temu postoje problemi kojima je potrebno pristupiti sa mnogo više pažnje, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na konferenciji, povodom Svetskog dana stanovništva gde je seksualno i reproduktivno zdravlje izdvojeno kao jedna od najvažnijih tema u okviru populacione politike.
Problemi u Srbiji kreću se od dominantno konzervativne kontrole rađanja, rizičniog seksualnog ponašanja adolescenata i mladih i nezadovoljavajućeg obima angažovanja u očuvanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja celokupne populacije, posebno osetljivih i marginalizovanih kategorija. Poverenica je posebno ukazala na to da reproduktivna prava kao deo ljudskih prava, predstavljaju pravo pojedinaca da slobodno, bez diskriminacije, prinude odluči o rađanju i broju dece. Pristanak podrazumeva, poverljivost, privatnost, i pravo na telesnu autonomiju, odnosno pravo žene da sama donosi izbor o svom telu.
Poverenica je istakla da je sa aspekta javnog zdravlja i demografskog razvoja Republike Srbije, od posebnog značaja rizično seksualno i reproduktivno ponašanje adolescenata. Istraživanja pokazuju da veliki broj mladih nema elementarna saznanja o reproduktivnom zdravlju a da je njihovo poznavanje oskudno dobijeno od vršnjaka ili putem interneta kao i da je opterećeno nizom predrasuda. Upravo zbog toga Poverenik već godinama u svojim RGI, naglašava da je potrebno posvetiti posebnu pažnju podizanju svesti i informisanosti o zdravstvenim rizicima i reproduktivnom zdravlju, posebno dece i mladih, podjednako i dečaka i devojčica, kao i da je u školske programe potrebno uvesti zdravstveno i vaspitanje o reproduktivnom i seksualnom zdravlju, zaključila je poverenica.
Na konferenciji koju je organizovao Populacioni fond Ujedinjenih nacija (UNFPA),govorili su i predstavnici Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Ministarstva za brigu o porodici i demografiju kao i posebna savetnica predsednice vlade za Agendu 2030.