Jezik je osnovni element kulture i odraz prihvaćenih patrijarhalnih stavova, gde se žena naziva „lepšom“ i „slabijom“ polovinom, a put od ovih „komplimenata“ do rodno zasnovanog nasilja može biti vrlo kratak. Jezik i stvarnost se uzajamno oblikuju i zato je važno kako ga koristimo, jer on može podsticati diskriminaciju ali i biti moćan alat za postizanje ravnopravnosti, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na otvaranju događaja „Prekinuti ćutanje: borba protiv rodno zasnovanog nasilja kao kulturnog problema“ održanog u rezidenciji italijanskog ambasadora u Beogradu Luke Gorija, u organizaciji BirčaninovaLab.
Filmovi, TV emisije i serije, naslovne strane novina, ali i društvene mreže, preplavljeni su nasiljem nad ženama i njihovom marginalizacijom, što jasno pokazuje da je i dalje dominantan patrijarhalni sistem vrednosti koji koristi sve raspoložive mehanizme i prakse kako bi podržao „ispravna“ uverenja o ulozi i mestu žene u društvu, gurajući ih u stranu i obeshrabrujući.
Filmovi, TV emisije i serije, naslovne strane novina, ali i društvene mreže, preplavljeni su nasiljem nad ženama i njihovom marginalizacijom, što jasno pokazuje da je i dalje dominantan patrijarhalni sistem vrednosti koji koristi sve raspoložive mehanizme i prakse kako bi podržao „ispravna“ uverenja o ulozi i mestu žene u društvu, gurajući ih u stranu i obeshrabrujući, navela je Janković.
Organizatorka i domaćica događaja bila je osnivačica BirčaninovaLab, Eugenia Gresta, koja je održala pozdravnu reč, a na otvaranju su govorile i direktorka UN Women u Srbiji Milana Rikanović i predsednica Artemisia centra za borbu protiv nasilja iz Firence Elena Baragli. O različitim oblicima nasilja nad ženama – od femicida do ekonomske podređenosti, kao i o rodno zasnovanom nasilju kao duboko ukorenjenom kulturološkom problemu, govorile su ekspertkinje iz organizacija Femplatz, Centra za ženska prava Užice i centra Artemisa. One su razmenile iskustva i podelile ideje kako institucije i organizacije civilnog društva, i koz međunarodnu saradnju, mogu pružiti neophodnu i pravovremenu pomoć žrtvi i doprineti dugoročno promeni kulturnih obrazaca.