Brojne su koristi međugeneracijske saradnje i zato je ova tema univerzalna i pođednako važna za sve generacije, u svim zemljama, istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na konferenciji održanoj povodom predstavljanja rezultata međunarodnog projekta „Osnaživanje međugeneracijskih veza“. Projekat je sproveo Centar za podršku i inkluziju HELP NET u saradnji sa Centrom za socijalni rad Horelica iz Slovačke, Evropskom grupacijom za teritorijalnu saradnju TRITIA iz Poljske, i asocijacijom TRIANON iz Češke, a uz podršku Međunarodnog Višegrad Fonda.
Poverenica je navela da se ubrzane promene u savremenom društvu, pre svega demografsko starenje, rast broja samačkih domaćinstava i preovlađujuća digitalna komunikacija, odražavaju na živote svakog pojedinca, pogotovo na starije. Proces starenja nikoga ne zaobilazi i zato način ponašanja i obim zadovoljenja potreba starijih građana omogućava unapređenje ne samo položaja starijih, već i svih generacija, navodi poverenica.
Podaci prikupljeni u okviru projekta, zaključci i preporuke do kojih se došlo, mogu poslužiti svim državama učesnicama projekta kao osnova za razvoj javnih politika u ovoj oblasi, nacionalnih strategija i akcionih planova, kao mehanizam za unapređenje međugeneracijskog dijaloga i primer dobre prakse za promociju međugeneracijske solidarnosti.
Na konferenciji su, pored HELP NETA učestvovali predstavnici partnerskih organizacija a prisutnima se obratila Monika Podkslanova Šuhajdova ispred ambasade Slovačke u Srbiji, koja trenutno predsedava Višekradskom grupom.