Sve države regiona suočavaju se sa sličnim problemima i nejednakostima koje proizilaze iz njih, zbog čega je neophodno stvoriti uslove za veću povezanost i solidarnost među zemljama, jer se jedino tako mogu reštiti postojeći ali i nadolazeći problemi proistekli iz globalne krize , istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na panel diskusiji pod nazivom „Suzbijanje diskriminacije – korak ka solidarnosti“, održanom na trećem međunarodnom skupu u okviru programa WB2EU, koji je organizovao Beogradski fond za političku izuzetnost.
Poverenica je naglasila da je jedan od glavnih uzroka diskriminacije i nejednakosti – siromaštvo, i da se pre svega taj problem mora aktivno rešavati. Ona je istakla ulogu civilnog sektor navodeći da on može imati značajan uticaj na politiku donošenje odluka koje imaju za cilj smanjenje nejednakosti i izgradnju pravednijeg društva.
U diskusiji koju je vodila predsednica BFPI Sonja Liht učestvovale su i prof. Sarina Bakić sa Fakulteta političkih nauka u Sarajevu i Sofija Todorović iz Inicijative mladih za ljudska prava. Pored ostalog razgovaralo se o tome da li evropske integracije mogu podstaći više solidarnosti za Zapadnom Balkanu, koji su mehanizmi koje vlade država regiona mogu preduzeti radi aktivnijeg uključivanja u borbu protiv diskriminacije i koja je uloga organizacija civilnog društva u tom procesu.