Poverenica na panelu o programima podrške budućim preduzetnicama

Treba napraviti taj prvi korak i upustiti se u često nemirne vode biznisa, pa je zato svaki vid podrške dobrodošao, istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na panelu o programima podrške budućim preduzetnicama u okviru događaja „Osnaži je: Žene preduzetnice Srbije“ (EmpowerHer: Women Entrepreneurs of Serbia) koji su organizovali Haos Community Space Artklasa i Silosi Belgrade.

Mlade žene se sve više odlučuju za pokretanje sopstvenog biznisa, ali kao i žene u nauci i dalje se suočavaju sa problemom neusklađenosti porodičnog i profesionalnog života.

U cilju osnaživanja preduzetnica važno je dodatno unaprediti institucionalni okvir za žensko preduzetništvo. Svaka inicijativa, zakonodavna ili drugačija u pravcu osnaživanja preduzetnica, kao i boljeg razumevanja ravnopravnosti je dobrodošla. Ali podjednako je važno da podstičemo osnovne škole da promovišu žene u IKT i STEM oblastima jer se devojčice i dalje suočavaju sa patrijarhalim normama i ograničenjima, što utiče na njihov izbor obrazovanja i profesija, rekla je Janković.

Poverenica je podsetila da istraživanja pokazuju da je Srbija na trećem mestu u Evropi po učešću studentkinja u IKT sektoru u Evropi – 29%, dok je prosek 17% studentkinja u ovim oblastima na nivou EU. Relevantan je i podatak Naučno-tehnološkog parka u Beogradu da je 48% žena u njihovom obrazovnom programu za studente.

Ovo su sve ohrabrujući podaci, a na Vladi i svima nama je da stvorimo povoljnije uslove u društvu, podržimo programe i obezbedimo rodnu ravnopravnost. S tim da, kada govorimo o osnaživanju žena, nikako ne smemo isključiti muškarce i dečake jer samo zajedno možemo da izgradimo bolju budućnost svih nas, poručila poverenica.

Print Friendly, PDF & Email
back to top