Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković prisustvovala je konferenciji povodom početka saradnje na unapređenju usluga socijalne zaštite u Srbiji, kao i razmene iskustava jedinica lokalne samouprave u okviru projekta „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“.
Socijalna inkluzija i unapređenje položaja društvenih grupa u većem riziku od diskriminacije treba da bude stalna tema i jedan od prioriteta javnih politika. Za napredak na ovom putu potrebna je saradnja, partnerstvo, podrška i koordinacija – počev od jedinica lokalne samouprave do najviših državnih organa, medija, civilnog društva i međunarodnih aktera, istakla je Brankica Janković.
U projektu „Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji“ institucija Poverenika učestvuje u čitavom spektru aktivnosti, a jedna od ključnih se odnosi na organizaciju radionica na lokalnom nivou o prepoznavanju i reagovanju na diskriminaciju.
Poverenik će uskoro u okviru ovog projekta predstaviti i rezultate istraživanja koji će unaprediti znanja o temi nasleđivanja ali i o pravnim posledicama odricanja od nasledstva, koje mogu u velikoj meri uticati na finansijsku nezavisnost žena i ostvarivanje njihovog punog potencijala. Istovremeno, istraživanje će direktno doprineti razbijanju uvreženih stereotipa i običajnih pravila, punom ostvarivanju prava pre svega žena, kao dominantno pogođene grupe, u skladu sa Zakonom o nasleđivanju, koji u potpunosti izjednačava oba pola u pogledu naslednih prava, najavila je poverenica.
Saradnja je zvanično počela potpisivanjem “Panoa saradnje” između predstavnika Nemačke razvojne saradnje i predstavnika 20 lokalnih samouprava – Arilja, Bača, Užica, Šapca, Kule, Kruševca, Kikinde,Valjeva, Vlasotinca, Požarevca, Šida, Vršca, Lebana, Pirota, Novog Pazara, Leskovca, Kanjiže, Raške, Prijepolja i Sokobanje.
Pojekat Nemačke razvojne saradnje “Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji” realizuje Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH u partnerstvu sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Ministarstvom za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, a pored razmene iskustava u ovoj oblasti, učesnici su danas imali priliku da se upoznaju i sa obukama i stručnom podrškom koja će biti obezbeđena u naredne dve godine, posebno u oblastima borbe protiv diskriminacije i unapređenja rodne ravnopravnosti.