Ravnopravnost predstavlja jednu od osnovnih vrednosti savremenog društva. Zabrana diskriminacije i jednake šanse ključ su dobrobiti svih, a njihovo ostvarivanje podrazumeva odgovornost svih nas, pa tako i privatnog sektora koji ima veliki potencijal da doprinese ovom cilju, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na konferenciji „Podrška privatnog sektora – iz perspektive izbeglica“, koju su zajednički organizovali UNHCR Srbija, Komesarijat za izbeglice i migracije Republike i Međunarodna organizacija za migracije UN u Srbiji.
Poverenica je između ostalog istakla da poslovanje i ljudska prava idu ruku pod ruku, što je vizija koju treba da delimo. Samo kroz ovakve inicijative možemo obezbediti dostojanstven život za sve, posebno za one koji su bili prinuđeni da napuste svoje domove i grade život iznova, rekla je Janković. Ona je navela da je Poverenik prethodnih godina držao obuku izbeglicama i tražiocima azila o zaštiti od diskriminacije, kao i da je još 2017. godine izradio Kodeks ravnopravnosti za poslodavce koji sadrži smernice za antidiskriminatorno poslovanje poslodavaca, a koji je nedavno inoviran.
Pravo na rad, kao jedno od osnovnih ljudskih prava bilo je u fokusu ove konferencije, održane nakon serije radionica u kojima su izbeglice identifikovale probleme sa kojima se suočavaju u oblasti zapošljavanja, preduzetništva, smeštaja i podrške deci i novim talentima. Glavni cilj konferencije bio je da se na osnovu stečenih uvida pokrene dijalog o tome kako adekvatno odgovoriti na izazove, kao i uspostaviti unapređenu saradnju između javnog i privatnog sektora. Konferencija je održana u sklopu projekta Evropske Unije o upravljanju migracijama u Srbiji, a inicijativa #Zaizbeglice pokrenuta je prošle godine kao mreža podrške privatnog sektora za ekonomsko osnaživanje izbeglica, u saradnji UNHCR Srbija i kompanije Ikea.