Zahvaljujući brzom i snažnom razvoju modernih tehnologija, koji se često naziva i „četvrtom industrijskom revolucijom“, dogodile su se velike promene u ukupnim društveno-političkim odnosima i u svakodonevnom životu ljudi. Gledajući sa stanovišta poštovanja ljudskih prava, ove promene nisu donele samo napredak, već i nove izazove, a alati za zaštitu ljudskih prava, u novom digitalnom dobu, novina su i za društvo i za pojedinca, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na konferenciji “Ljudska prava u digitalnom dobu“.
Često se može čuti da internet predstavlja veliki izazov za hijerarhijske strukture – društvene, ekonomske ili političke, ali iako to jeste tačno, ne smemo prevideti da postojeći disbalans moći i sistemska nejednakost dovode do toga da mnoge tehnološke inovacije, poput raznovrsnih internet platformi i sistema veštačke inteligencije, doprinose postojećem jazu ili ga čak i prodobljuju, istakla je poverenica.
Sa druge strane, sistemi veštačke inteligencije danas predstavljaju i deo kontrolnih mehanizama za eliminaciju govora mržnje sa društvenih mreža i interneta uopšte. Ne možemo očekivati da će algoritmi biti dovoljni za eliminaciju govora mržnje, ali je već sada jasno da oni predstavljaju vredno oruđe i pomoć u ovom procesu, zaključila je poverenica.
Konferenciju „Ljudska prava u digitalnom dobu“ organizovalo je ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u saradnji sa Color Media Communications.