Ratifikovanjem Istanbulske konvencije o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, što je Srbija učinila među prvim državama, postavljeni su temelji dobrog pravnog uređenja i efikasnog sistema zaštite žena od nasilja, istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković otvarajući konferenciju “OsnaŽene menjamo naše zajednice!” organizovanu povodom Međunarodnog dana žena.
Poverenica je ukazala da su rodni stereotipi i predrasude i dalje izuzetno jaki i da su žene te koje se mnogo češće susreću sa diskriminacijom, najčešće na tržištu rada i u vezi sa materinstvom. Međutim, naša je obaveza da obezbedimo da se žene izbore za ravnopravnost u svim segmentima. Dobar primer je promena koja se dogodila na polju učešća žena u političkom životu. Janković je navela da Srbija ima 40% odsto žena u parlamentu, a analiza Poverenika o zastupljenosti žena na lokalnom nivou pokazuje da se na poziciji predsednice opštine, odnosno gradonačelnice danas nalaze 23 žene, što je više nego dvostruko u odnosu na 2017. kada je takva analiza rađena prvi put.
Govoreći na otvaranju konferencije, generalna sekretarka Saveta Evrope Marija Pejčinović Burić pozdravila je aktivnosti koje Srbija preduzima na primeni Istanbulske konvencije, kojima je obezbeđen dobar pravni okvir potreban da se nasilje u porodici spreči, da se žrtve zaštite i počinioci procesuiraju.
Ministar spoljnih poslova Nikola Selaković rekao je Srbija pripada zemljama u kojima rodna ravnopravnost nije samo utopijski koncept, već dominantna vrednosna činjenica i ostvariv društveni cilj.
Srbija je u samom vrhu u procesu normativnih okvira u zaštiti žena i odgovor države na nasilje nad ženama je nedvosmislen, poručila je mnistarka pravde Maja Popović.
O rezultatima desetogodišnje primene Istanbulske konvencije i učešću žena u politici na lokalnom nivou u okviru dve panel diskusije “Od obaveze do odgovornosti – decenija Istanbulske konvencije” i “Rodna ravnopravnost se rađa na lokalnom nivou” govorili su GREVIO komiteta Saveta Evrope, predstavnici državnih organa, lokalnih samouprava i nevladinih organizacija.