Još jedna veoma posećena tribina u okviru projekta “Nezavisne institucije bliže građanima”, održana je u Novom Sadu u organizaciji Građanskih inicijativa. Emila Spasojević, predstavnica Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, Stanojla Madnić zamenica Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, i Miloš Janković zamenik Zaštitnika građana govorili su o radu ovih nezavisnih institucija i odgovarali na pitanja građana i građanki.
“Kada je u pitanju akt diskriminacije, građani i građanke se obraćaju Povereniku za zaštitu ravnopravnosti podnošenjem pritužbe koja je, naravno, besplatna i mi postupamo u roku od 90 dana po podnetoj pritužbi i utvrđujemo da li je bilo diskriminacije ili ne. Ukoliko je nešto diskriminacija, izdajemo preporuku diskriminatoru kako da tu diskriminaciju otkloni. Dakle, građani, ukoliko smatraju da su diskriminisani, a diskriminisani su onda kada je učinjen prema njima nejednak tretman na osnovu nekog njihovog ličnog svojstva, tada se obraćaju Povereniku”, kazala je Emila Spasojević.
Još jednom je potvrđeno da su problemi koji se javljaju prilikom zapošljavanja i na radu, a koji predstavljaju akt disrkiminacije, najčešći razlog zbog kojeg bi se građani i građanke obratili Poverenici za zaštitu ravnopravnosti. S obzirom na to da je značajan broj pritužbi proteklih godina Poverenik primio upravo iz ovog grada, podnosioci i podnositeljke ovih pritužbi koji su prisustvovali skupu pohvalili su rad Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i izrazili podršku radu svih nezavisnih institucij