Ovogodišnje istraživanje „Odnos građana i građanki prema diskriminaciji u Srbiji“ pokazuje da postoji pozitivan pomak u odnosu na 2013. godinu i da je dvostruko povećan broj građana i građanki koji bi se obratili institucijama države u slučaju da dožive diskriminaciju (63 odsto ispitanika/ca). Najviše je povećana vidlјivost, ali i poverenje u instituciju Poverenika za zaštitu ravnopravnosti kome bi se obratilo 18 odsto građana, za razliku od 2013. godine kada je, na osnovu istraživanja, na to bilo spremno samo 2 odsto građana. Poverenje u policiju takođe raste.
Ovo istraživanje je važno zato što tako možemo da saznamo šta misle naše građanke i građani, kako vide instituciju Poverenika i kakav je efekat našeg rada. Kroz detalјe možemo videti da li smo na pravom putu – kako građani percipiraju našu instituciju i koliko brojne aktivnosti koje sprovodimo imaju uticaja, a tu pre svega mislimo na obuke namenjene zaposlenima u policiji i organima sudske vlasti, izjavila je poverenica Janković otvarajući skup na kojem je predstavlјeno istraživanje.
Ivana Krstić, profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu i glavna istraživačica projekta je detalјno predstavila rezultate istraživanja i istakla da se Romi, pripadnici LGBT populacije i siromašni smatraju najviše izloženim diskriminaciji, i to, pre svega, u oblasti rada i zapošlјavanja.
Ona je dodala da građani smatraju da je diskriminacija rasprostranjena na istom nivou kao i pre tri godine, kao i broj onih koji smatraju da je diskriminacija prihvatlјiva za neke grupe. Najveća socijalna distanca postoji prema pripadnicima LGBT populacije, Albancima i migrantima.
Istraživanje pokazuje da je neophodno nastaviti sa aktivnostima koje su usmerene na povećanje vidlјivosti Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, paralelno sa intenzivnijim informisanjem stanovništva o tome šta je diskriminacija i kako je prepoznati. Posebno je potrebno obratiti pažnju na mlade koji nisu dovolјno upoznati sa pojmom diskriminacije i reagovanjem na nju, kao i na društvene grupe koje su podložne diskriminaciji, rekla je profesorka Krstić i dodala da saradnja sa medijima i nastavak edukacije novinara ostaju prioriteti u oblasti borbe protiv diskriminacije.
Na skupu su govorili i Vladimir Pejić, direktor agencije Faktor Plus i sociolog Gradimir Zajić.
Istraživanje je deo IPA tvining projekta Evropske unije koji ima za cilј punu zaštitu ravnopravnosti i postizanje nulte tolerancije na diskriminaciju, kroz ojačavanje i primenu zakonodavnog okvira u oblasti lјudskih prava i manjina. Istraživanje koje je radila agencija Faktor plus sprovedeno je tokom juna 2016. u organizaciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, kao treće po redu od početka rada institucije.