Brankica Janković na konferenciji o ljudskim pravima i biznisu

O diskriminaciji u oblasti rada i zapošljavanja, kao i o jačanju neposredne saradnje sa poslodavcima i širenje mreže kompanija koje u svom poslovanju primenjuju inkluzivne radne politike, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković je govorila na konferenciji “Biznis i ljudska prava – polazna ocena stanja u Srbiji“ u organizaciji Beogradskog centra za ljudska prava i programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji.

Višegodišnja praksa institucije Poverenika pokazuje da su građani najspremniji da prijavljuju diskriminaciju kada se radi o oblasti rada i zapošljavanja. Iako pozitivne promene postoje nakon godia primene Zakona o zabrani diskriminacije, ona na tržištu rada opstaje i u u mnogim situacijama su problem i nebezbedni i nehumani uslovi za rad. Zbog toga je važno da institucije rade svoj posao, da se dosledno primenjuju propisi i kontinuirano unapređuje zaštita prava na rad.

Pionirski rad smo započeli još 2017. godine kada smo izradili prvi Kodeks ravnopravnosti, a našem Partnerstvu za ravnopravnost su pristupili brojni poslodavci, a ovaj rad nastavljamo kroz projekat „Unapređenje ravnopravnosti u oblasti rada i zapošljavanja – Zajednička inicijativa za ravnopravnost na radnom mestu“ uz podršku GIZ Srbija, navela je poverenica.

Prema njenim rečima, ohrabruje da je sve veći broj kompanija koje u svom poslovanju razvijaju i aktivno sprovode interne politike prevencije diskriminacije i kršenja ljudskih prava, prepoznajući da poslovni svet i ljudska prava nisu dve odvojene putanje, već se prepliću i zajedno čine temelj za održiv razvoj.

Uspeh kompanije se ne može meriti samo brojkama i zarađenim novcem, već i odgovornošću prema društvu, zaposlenima i vrednostima koje zastupa, dodala je Janković.

Print Friendly, PDF & Email
back to top