Poverenica na panelu „Stvaranje sigurnog prostora za sve“

Problem rodno zasnovanog nasilja i diskriminacije je izuzetno složen i pogađa celo društvo, a biznis zajednica mora biti deo rešenja, tako što će stvoriti podsticajno okruženje u kome će se žene osećati sigurno da prijave nasilje ili seksualno uznemiravanje, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković na panel diskusiji „Stvaranje sigurnog prostora za sve“ održanoj u okviru istoimenog projekta kompanije Pepsi-Co.

Poverenica je govorila i o značaju prepoznavanja i suzbijanja različitih oblika diskriminacije u radnom okruženju. Ona je istakla da je u oblasti rada i zapošljavanja godinama najizraženija diskriminacija po osnovu pola, kao i bračnog i porodičnog statusa, kao i godina života, invaliditeta i drugih osnova koji se neretko javljaju kumulativno.

Janković je navela da sve više poslodavaca razume značaj poštovanja ravnopravnosti i vodi računa o kreiranju inkluzivnog radnog okruženja i naglasila da je ravnopravnost više od pukih zakonskih odredbi i procedura, ona je model ponašanja i prihvatanje različitosti svih zaposlenih. Veoma je bitno kakvu poruku šalju rukovodioci u kompanijama, jer oni svojim postupcima kreiraju radnu atmosferu kojoj se zaposleni prilagođavaju, zaključila je poverenica.

U diskusiji hibridnog formata, kojoj su prisustvovali i zaposleni u Pepsi-Co, učestvovale su i Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra, Gorica Ivić iz ogranizacije Udružene žene (BiH), kao i predstavnice iz različitih sektora kompanije Ljiljana Ljubisavljević, Ana Vidović, Anita Todorović, Ivana Vukić i Dikša Čopra.

Print Friendly, PDF & Email
back to top