Međunarodni dan ljudskih prava obeležavamo u trenutku ozbiljnih globalnih potresa na planu ostvarivanja i zaštite fundamentalnih ljudskih prava. Ratni sukobi, nasilje, govor mržnje i diskriminacija sve su prisutniji, rekla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
Diskriminacija je i dalje najčešća na osnovu romske nacionalne pripadnosti, invaliditeta, pola, seksualne orijentacije, a u poslednje vreme sve intezivnije i na osnovu političkih i drugih uverenja, rekla je Janković. Ona je izrazila zabrinutost zbog postupanja policije i pravosudnih organa u vršenju njihovih ovlašćenja prema različitim akterima na javnim okupljanjima podsećajući da državni organi moraju postupati jednako prema svima. Naime, jednako postupanje obezbeđuje vladavinu prava, dok bilo kakav nejednak tretman stvara osećaj nepravde i povećava tenzije u društvu koje se reflektuju kroz međusobne sukobe, napade na novinare, prostorije institucija i političkih stranaka, čemu svedočimo poslednjih nedelja.
Zabrinutost građana, u bilo kom slučaju kada je u pitanju javni interes, treba shvatiti ozbiljno, odgovore dati pravovremeno i omogućiti svrsihodan dijalog u cilju smirivanja tenzija, ukazala je poverenica.
Na Međunarodni dan ljudskih prava, Janković učestvuje na 4. UNESKO Globalnom forumu protiv rasizma i diskriminacije u Barseloni, kao jedna od osnivačica UNESKO mreže zvaničnika protiv rasizma i diskriminacije, uz predstavnike SAD, Kanade, Italije, Brazila i Švedske. Poverenica je na forumu istakla da u Srbiji ne postoji izražen problem rasizma, ali da se akcenat stavlja na zaštitu, prevenciju i edukaciju, uz adekvatno reagovanje na individualne slučajeve prijavljene diskriminacije. Janković je tom prilikom predstavila i primere dobre prakse institucije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.