Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković sastala se sa ambasadorom Kraljevine Belgije Leom Daesom, osnivačem i direktorom humanitarne organizacije Hospisi Nade (Hospices of Hope) Grejemom Perolsom i direktorkom Centra za palijativno zbrinjavanje Bel Hospis Verom Madžgalj. Na sastanku je bilo reči o mogućnostima saradnje, kao i o aktivnostima Poverenika za zaštitu ravnopravnosti.
Poverenica Janković je istakla da su starosno doba, ali i zdravstveno stanje, među pet najčešćih osnova za diskriminaciju u pritužbama koje podnose građani i građanke. Ona je ukazala na važnost i značaj zbrinjavanja i pružanja pomoći ljudima koji su u terminalnoj fazi bolesti i naglasila da institucija na čijem je čelu pruža punu podršku svim aktivnostima ove organizacije koje su usmerene na palijativnu brigu i negu.
U narednom peoridu prioritet treba da bude rešavanje problema ovih naših građana i njihovih porodica, sa posebnim fokusom na razvoj mešovitih socijalno-zdravstvenih i drugih usluga iz ova dva sistema, kako bi se sprečila diskriminacija“, naglasila je poverenica Janković.
Ambasador Daes je izrazio zadovoljstvo zbog spremnosti da ova pitanja budu u planu aktivnosti institucije Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, dok su Perols i Madžgalj zahvalili na podršci.
Hospis Nade (Hospices of Hope) je organizacija osnovana 1991. godine u Londonu, čiji je početni cilj bilo zbrinjavanje terminalno bolesne dece u Srbiji i Rumuniji. Danas ima svoje ogranke u državama centralne i jugoistočne Evrope i SAD, a po uzoru na ovu organizaciju, širom sveta postoje centri za palijativno zbrinjavanje.