Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић учествовала је на конференцији „Изазови мониторинга у европском мултикултуралном окружењу“ коју су организовали Институт друштвених наука и Академска мрежа са сарадњу у Југоисточној Европи.
На отварању конференције повереница је навела да Србија има добар законски оквир, као и да је институција Повереника за заштиту равноправности испунила више стандарда у тој области него неке чланице Европске уније, али да грађани очекују више конкретних ствари када је у питању заштита њихових људских и мањинских права. Постоји велики проблем друштва што људи осећају неправду, посебно што имамо случајеве селективне правде, истакла је она.
Припадницима националних мањина неопходно осигурати потпуно уживање права и једнак третман у области образовања, рада и запошљавања, социјалне и здравствене заштите, становања, како би се омогућило њихово веће учешће у економском и друштвеном животу. Она је навела да Повереник континуирано спрводи активности за оснаживање чланова Националних савета националних мањина за препознавање и реаговање на дискриминацију, као и обуке за запослене у органима државне власти и другим институцијама ради отклањања стереотипа и предрасуда запослених.
Повереница је представила податке из праксе институције Повереника која показује да национална припадност и етничко порекло спадају међу пет најчешће навођених основа дискриминације у притужбама грађана, као и да се највећи број ових притужби тиче положаја Рома и Ромкиња. Она је додала да се притужбе најчешће односе на неједнако поступање према припадницима националних мањина у поступцима пред органима јавне власти, у јавној сфери, у области рада и запошљавања, при пружању јавних услуга, образовању и јавном информисању и медијима.
Конференцију је отворио Горан Башић из Института друштвених наука, а на отварају су, поред поверенице Јанковић, говорили и Елиз Корну из одељења за националне мањине и језике мањина Савета Европе и Томислав Жигманов, министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог.