Поводом обележавања Међународног дана сећања на холокауст, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић истиче да је сећање на догађаје који су обележили највеће људско страдање у 20. веку не само обавеза према прошлости, већ и залог за будућност. Милиони недужних су страдали да би ми данас имали заједничку будућност, и ако то заборавимо у опасности смо да нам се то зло понови.
Данас када је преживелих сведока све мање, наша обавеза је да младим генерацијама преносимо сећања на жртве и подсећања до каквих ужаса неразумевање и мржња другог и другачијег може да доведе – каже повереница и наводи да зато посебну пажњу морамо посветити едукацији. Јако је важно да у школама кроз наставу и ваннаставне активности деца негују сећање на жртве холокауста, да се ту упознају са историјским чињеницама, јер је обавеза сваког од нас да се супротстави антисемитизму као и свим другим облицима дискриминације. Неопходно је да учимо децу да уважавају различитости и да на људе око себе гледају као на себи равне без обзира на веру, боју коже, пол или сексуално опредељење.
Међународни дан сећања на холокауст мора уједно бити опомена и упозорење колико је дискриминација опасна и до каквих је катастрофалних последица у историји доводила. Кршење људских права и распиривање расне, националне и верске мржње и нетрпељивости, толерисање таквих ставова и несупротстављање њима, могу довести до несагледивих последица и у будућности и стога је неопходно стално указивати и подсећати на важност поштовања људских права – нагласила је повереница.
Повереница Бранкица Јанковић присуствује обележавању 75. година од ослобођења концентрационог логора Аушвиц-Биркенау, у Пољској, у оквиру државне делегације коју предводи председница Владе Ана Брнабић.