Спречавање дискриминације према најстаријим суграђанима и суграђанкама мора бити морални императив нашег друштва које се суочава са дубоком демографском старошћу, рекла је у Медија центру повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на конференцији коју је, поводом Међународног дана борбе против насиља над старијима, организовало удружење „Снага пријатељства – Амитy“.
Она је додала да је кампања „За нулту толеранцију дискриминације према старијим особама“ управо оно што је и Поверенику, као централној институцији која се бави борбом против дискриминације, од велике помоћи, јер се показало да се више од 70 одсто старијих суочава са неком повредом људских права, али нису сигурни која је повреда у питању, коме треба да се обрате и како.
Директорка канцеларије за људска и мањинска права Сузана Пауновић навела је да су они, поред овог пројекта, подржали још неколико активности које се баве питањима права старијих особа и побољшања њиховог социјалног и друштвеног положаја.
Надежда Сатарић из удружења Амитy изнела је податке куће Фактор плус који показују да 63 одсто особа преко 65 година старости сматра да су старији жртве дискриминације, а да је 49 одсто њих доживело неки облик дискриминације. Они који су доживели дискриминацију, у 25 одсто случајева наводе да је то било у болници, у домовима здравља (19 одсто), затим у суду (16 одсто), у државним институцијама и јавном превозу (11 одсто) или у служби Хитне помоћи, навела је она и додала да најчешћи извор дискриминације старијих особа лежи у уверењу да су они оптерећење за друштво, да су беспотребни и да ни на који начин не доприносе заједници.
Конференција је део активности из пројекта који реализује Амитy у партнерству са Удружењима „Кокоро“ из Бора и „Ларис“ из Чачка, а уз подршку Канцеларије за људска и мањинска права.