Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић састала се са председником Српске академије наука и уметности Владимиром Костићем.
Једна од главних тема разговора били су недавни избори на којима у чланство САНУ није изабрана ниједна жена. Тим поводом, а након притужбе једне кандидаткиње, повереница је упутила препоруку САНУ да приликом следећих избора предузме мере за остваривање начела родне равноправности и да уложи додатне напоре у промоцију женског научног и уметничког доприноса. Према званичним подацима САНУ, редовних чланова има 100, а међу њима је девет жена. Дописних чланова је 19, од којих су четири жене.
Повереница је указала да достигнућа жена у научном и уметничком стваралаштву Србије треба да се рефлектују и на њихово чланство у институцији од посебног националног значаја. У том смислу, САНУ треба да буде покретач развоја и треба да препозна своју улогу у постизању уравнотежене заступљености жена и мушкараца у овим областима друштвеног живота, нагласила је Јанковић.
Академик Костић је истакао да резултати недавних избора не одражавају мишљење САНУ о чланству научница и уметница, те да је питање родне равноправности присутно на различитим скуповима и у активностима Академије. Председник САНУ је нагласио да у наредном периоду треба учинити више на афирмацији стварног доприноса научница и уметница, те да у томе види посебну улогу Академије.
Указујући да се наука и истраживање заснивају на начелу родне равноправности, председник САНУ и повереница су подсетили да, према подацима Републичког завода за статистику, у 2019. години докторирало више жена (57%) него мушкараца (47%), као и да је у 2020. години у свим високошколским установама Србији дипломирало 40% студената и 60% студенткиња.
Заједнички је закључено да промовисање родне равноправности и њено јачање на свим пољима значајно доприноси даљој изградњи демократских вредности и развоју свих сегмената нашег друштва.