Поводом обележавања Међународног дана сећања на холокауст, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, истиче да овај дан мора бити опомена и упозорење колико је дискриминација опасна и до каквих је катастрофалних последица у историји доводила.
Кршење људских права и распиривање расне, националне и верске мржње и нетрпељивости, толерисање таквих ставова и несупротстављање њима, могу довести до несагледивих последица и у будућности и стога је неопходно стално указивати и подсећати на важност поштовања људских права , свих различитости и свега што је друго и другачије, нагласила је повереница.
Она каже да се о уважавању различитости, али и штетности коју дискриминација може учинити појединцу и друштву, мора учити од детињства, почевши од породице, преко система образовања, до медија.
Јанковић указује и на честу и непримерену употребу појма фашизам у политичком говору, којим политички противници вређају једни друге, не размишљајући о последицама до којих је фашизам довео и суштинском значењу те речи. Повереница истиче да је фашизам најтежа, по степену увредљивости, реч у већини европских земаља, и да треба избегавати њену олаку употребу, пре свега из поштовања према жртвама фашизма, али и због чињенице да пречестом и употребом у неодговарајућем контексту та реч губи на свом истинском значењу. Сећање на жртве холокауста представља обавезу сваког појединца у друштву и свих државних органа и институција нагаласила је поверeница Јанковић.