Поводом 15. јуна, Међународног дана борбе против насиља над старијима, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић истиче да године не смеју да буду препрека за достојанствен и безбедан живот. Међутим, сведоци смо да је насиље над старијима присутно у нашем друштву, иако најчешће остаје сакривено у оквиру породице, док до јавности допире углавном путем медија, и то када поприми екстреман облик.
Резултати недавног истраживања Повереника за заштиту равноправности поводом успостављања индикатора, показују, поред осталог, да је скоро половини испитаних који имају 85 и више година, отежан приступ здравственим установама, а да се скоро трећина старијих од 75 година, суочава са баријерама приликом кретања улицом, коришћењем јавног превоза или јавних површина.
“Да би се старији заштитили од злостављања и насиља, веома је важна стална едукација запослених у систему социјалне и здравствене заштите, полиције, правосудног система. Значајна је и улога цивилног сектора који посебну пажњу треба да посвети активностима за смањење социјалне искључености и изолације старијих особа, јер су то фактори ризика од насиља” наглашава повереница.
Кључни сегмент превенције насиља над старима, али и односа поштовања и разумевања, треба да буде образовни систем где ће се, поред осталог, млађе генерације одгајати у духу међугенерацијске солидарности и толеранције, закључује повереница Јанковић.