Поводом 10. децембра Међународног дана људских права, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић са својим тимом, представила је Приручник за медије “Борба за равноправност”, а израду публикације подржала је Мисија ОЕБС-а у Србији.
Повереница је рекла да циљ Приручника за медије није да буде уџбеник, него алат и помоћ свим новинаркама и новинарима који извештавају о темама у области људских права, заштите од дискриминације и промоцији толеранције.
Она је нагласила да медији имају изузетно значајну улогу у креирању јавног мњења, да новинари углавном извештавају на адекватан начин иако је ситуација далеко од идеалне јер ове теме још увек нису довољно заступљене у нашим медијима, те је изразила наду да ће приручник допринети бољем извештавању и смањењу дискриминације у медијима.
Верујемо да нико не жели да спроводи дискриминацију, да некога увреди или повреди. Мислим да новинари понекад просто не знају које речи да користе када говоре о некој групи. Ми без медија не бисмо могли да обављамо свој посао, јер када се не поступа по препоруци поверенице, ми о томе обавештавамо јавност у складу са Законом, рекла је повереница Јанковић.
Шеф Мисије ОЕБС у Србији Андреа Орицио истакао је да медији имају кључну улогу у подизању свести о дискриминацији и да су управо они ти који треба да имају водећу улогу у јачању друштва у коме нема места дискриминацији.
Орицио је додао да је приручник још један пример сарадње Мисије ОЕБС-а и поверенице у промоцији поштовања људских права, толеранције, равноправности разноликости.
Професор Факултета политичких наука Веселин Кљајић рекао је да се вредност демократског друштва огледа у неговању људских права и да приручник представља карику која је недостајала у законском систему који се односи на медије.
Сведоци смо да се и медији веома често налазе у улози дискриминатора и да често могу стварати понижавајући или увредљив садржај, рекао је Кљајић и нагласио да ће приручник увести као обавезну литературу својим студентима на трећој и четвртој години факултета и на мастер студијама.
Истраживачица и једна од ауторки публикације Татјана Јакоби упозорила је да велики број медија крши Кодекс новинара не само у оним деловима који се односе на ширење стереотипа, већ и на ширење мржње, али да сви морају знати да се танка линија између слободе говора и говора мржње не сме прелазити.
Она је додала да информисаност новинара и новинарки о извештавању о овако осетљивим темама не сме бити обавеза само оних који раде рубрике које се баве политиком или друштвом, него свих, јер дискриминаторног извештавања има и у другим областима, као што су економија, спорт…
Професорка Правног факултета у Београду Ивана Крстић представила је више инструмената којима се прокламује начело једнакости и забрањује дискриминација на међународном плану. Она је објаснила да су ти инструменти донети под окриљем Уједињених нација, Савета Европе или Европске уније, те се разликују европски и универзални инструменти.
Циљ Приручника „Борба за равноправност“ јесте да се медијима учини приступачним домаћи и међународни антидискриминациони оквир, да буде водич свим новинарима и новинаркама које се баве темама равноправности и недискриминације, уз информације о начинима поступања и примере из праксе Повереника за заштиту равноправности, али и Европског суда за људска права. Публикација садржи ‘Речник толеранције’, односно листу антидискриминаторних, родно сензитивних и мање познатих термина са објашњењима.
Ауторке приручника су повереница Бранкица Јанковић, проф. др Ивана Крстић, Антигона Андонов и Татјана Јакоби.