Извештавање медија о избеглицама у великој мери обликује мишљење грађана, због чега мора бити лишено предрасуда, сензационализма и генерализације, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на отварању округлог стола „Етичко извештавање о избеглицама“ који су заједнички организовали Центар за истраживање и развој друштва ИДЕАС, канцеларија УНХЦР у Србији и амбасада Швајцарске.
Повереница је истакла да истраживања показују да у нашем друштву постоји велика социјална дистанца према избеглицама и мигрантима, што је резултат ширења непроверених информација и нетрпељивости, пре свега на друштвеним мрежама, али и у медијима који их често некритички преносе. Она је указала да избеглице могу бити изложене дискриминацији не само због свог статуса, већ и због других личних карактеристика, као што су пол, вероисповест, старосно доба, те да је Повереник успешно окончао поступке по више притужби које су се углавном односиле на одбијање пружања услуга избеглицама.
Јанковић је поздравила издавање приручника „Промени причу“ намењеног етичком медијском извештавању о избеглицама који је представљен на скупу и подсетила да је Повереник издао два приручника који садрже смернице за недискриминаторно извештавање за новинаре: „Борба за равноправност“ и „Медији, род и извештавање у ванредним ситуацијама“, који су доступни на сајту институције.
На отварању скупа говорили су и Љубинка Митровић из представништва УНХЦР у Србији, Саскиа Салцман, заменица амбасадора Швајцарске, Марко Милановић, директор ИДЕАС и Тамара Влашкалин, ауторка приручника. Циљ округлог стола је унапређење информисаности новинара и медијских професионалаца и подстицање сарадње са организацијама цивилног друштва које се баве заштитом права избеглица и тражиоца азила и других актера на терену како би се постигла већа објективност у извештавању и спречила објава дискриминаторних садржаја у медијима.