Ратификовањем Истанбулске конвенције о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, што је Србија учинила међу првим државама, постављени су темељи доброг правног уређења и ефикасног система заштите жена од насиља, истакла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић отварајући конференцију “ОснаЖене мењамо наше заједнице!” организовану поводом Међународног дана жена.
Повереница је указала да су родни стереотипи и предрасуде и даље изузетно јаки и да су жене те које се много чешће сусрећу са дискриминацијом, најчешће на тржишту рада и у вези са материнством. Међутим, наша је обавеза да обезбедимо да се жене изборе за равноправност у свим сегментима. Добар пример је промена која се догодила на пољу учешћа жена у политичком животу. Јанковић је навела да Србија има 40% одсто жена у парламенту, а анализа Повереника о заступљености жена на локалном нивоу показује да се на позицији председнице општине, односно градоначелнице данас налазе 23 жене, што је више него двоструко у односу на 2017. када је таква анализа рађена први пут.
Говорећи на отварању конференције, генерална секретарка Савета Европе Марија Пејчиновић Бурић поздравила је активности које Србија предузима на примени Истанбулске конвенције, којима је обезбеђен добар правни оквир потребан да се насиље у породици спречи, да се жртве заштите и починиоци процесуирају.
Министар спољних послова Никола Селаковић рекао је Србија припада земљама у којима родна равноправност није само утопијски концепт, већ доминантна вредносна чињеница и остварив друштвени циљ.
Србија је у самом врху у процесу нормативних оквира у заштити жена и одговор државе на насиље над женама је недвосмислен, поручила је мнистарка правде Маја Поповић.
О резултатима десетогодишње примене Истанбулске конвенције и учешћу жена у политици на локалном нивоу у оквиру две панел дискусије “Од обавезе до одговорности – деценија Истанбулске конвенције” и “Родна равноправност се рађа на локалном нивоу” говорили су ГРЕВИО комитета Савета Европе, представници државних органа, локалних самоуправа и невладиних организација.