Развој женског предузетништва представља важну покретачку снагу али и недовољно искоришћен потенцијал економског раста, због чега је неопходно обезбедити подршку и подстицајно окружење за економско оснаживање жена, у чему нам могу помоћи искуства из Републике Словеније, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на отварању скупа „Женско предузетништво – изазови и перспективе“. Скуп је организован у оквиру пројекта „Стратешки дијалози о родној равноправности на локалном нивоу“, у сарадњи са институцијом Заговорника начела једнакости Републике Словеније и уз подршку Амбасаде Републике Словеније у Београду, са циљем да се сагледају изазови и перспективе за развој женског предузетништва, као и размене искустава из Словеније и Србије.
Повереница је навела жене чине трећину регистрованих предузетника у Србији, што показује да је тренд женског предузетништва у благом порасту у односу на претходне године, као и да се жене данас већином одлучују на предузетништво из жеље, а не из потребе као што је то раније био случај. Она истиче да упркос оствареним помацима не треба заборавити да је наше друштво и даље патријархално када су у питању родне улоге и избор занимања, као и да постоје предрасуде способности жена да буду предузетнице. Јанковић је навела да поред залагања за примену законских решења и стратегија, можемо допринети елиминисању родних стереотипа кроз заједнички рад и партнерство и истакла да је ово први у низу регионалних сусрета који ће бити посвећени унапређењу равноправности и женског предузетништва.
На отварању конференције су говорили и Дамјан Бергант, амбасадор Републике Словеније и др Матевж Кокол, саветник Заговорника начела једнакости Републике Словеније. Амбасадор је истакао да је оснаживање жена у свим областима значајно је за даљи напредак читавог друштва. Истраживања показују да су економско оснаживање и промовисање родно равноправног учешћа међу кључним факторима у решавању основних узрока родно заснованог насиља, које, нажалост, остаје укорењен проблем широм света. Ангажовањем амбасаде желимо да искажемо поштовање према раду одговарајућих институција и невладиних организација на терену, подстакнемо њихову даљу међусобну синергију, сарадњу и координацију, у циљу јачања стратешког приступа у овој области. Свакако бисмо желели да приче о успеху, за које смо сигурни да постоје, ширимо у инспиративном духу, рекао је амбасадор Бергант.
У панел дискусији су учествовале предузетнице из Србије и Словеније које су разговарале о препрекама и изазовима са којима се суочавају у раду, као и начинима за њхихово превазилажење, да ли су и како изложене дискриминацији или неједнаком третману у односу на мушкарце и о томе како се може унапредити положај предузетница. Дискусију је водила помоћница поверенице Татјана Пријић.