Други радни доручак неформалне „Групе пријатеља равноправности полова“, коју чине дипломате, представници амбасада, организација цивилног друштва, као и личности из културе, спорта, привреде и политике, одржан је у амбасади Канаде, а домаћини скупа били су амбасадор Канаде Џајлс Норман и повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић. Састанак је био посвећен значају и изазовима борбе против родно заснованог насиља и имплементацији Резолуције 1325 УН „Жене, мир и безбедност“.
Сматрам да је веома важно дискутовати и на овакав начин размењивати искуства имајући у виду да свака нова криза прети да угрози достигнути ниво људских права жена, а родно засновано насиље је нажалост горући проблем како у Србији тако и у свету, рекла је повереница Јанковић. Важно је створити окружење које ће жртвама пружити заштиту и подршку у критичним тренуцима, али и формирати систем за праћење фемицида који може помоћи да се сачувају животи, рекла је повереница. Она је подсетила да је неопходно изменити законе како би се, између осталог, тзв. „осветничка порнографија“ криминализовала као посебан чин, а дефиниција силовања променила у правцу приступа изричитог пристанка и успоставила обавеза да институције обавесте жртву родно заснованог насиља о изласку или бекству насилника из затвора. Наравно, промене у законима мора пратити и промена патријархалних и застарелих друштвених норми, које су и даље дубоко укоренјене у културама широм света, рекла је Јанковић.
Повереница се захвалила учесницима скупа на подршци и посвећености, истакавши да су састанци Групе пријатеља за равноправност полова прилика да се размене искуства и идеје које могу допринети превазилажењу постојећих проблема и формулисању ефикаснијег одговора на проблем родно заснованог насиља.
Идеја за формирање неформалне „Групе пријатеља равноправности полова“ потекла је од поверенице Јанковић, а први састанак је био одржан 8.марта, у амбасади Француске, поводом обележавања Међународног дана жена.