Иновирано издање Кодекса равноправности – смерница за израду кодекса антидискриминационе политике послодаваца у Србији

У оквиру пројекта „Унапређење равноправности у области рада и запошљавања – Заједничка иницијатива за равноправност на радном месту“, уз подршку ГИЗ Србија, Повереник за заштиту равноправности је израдио измењено и допуњено издање публикације Кодекс равноправности: смернице за израду кодекса антидискриминационе политике послодаваца у Србији.

Повереник, као национална институција за сузбијање дискриминације и унапређење равноправности, посебну пажњу поклања развоју инклузивног тржишта рада и због којих је још 2017. године израдио прво издање Кодекса равноправности. Ово, прво издање постигло је приличан успех и исказивање интересовања код великог броја послодаваца. Како је правни оквир у међувремену у извесном смислу унапређен, а имајући у виду да пракса Повереника и даље указује да је ово област у којој се дискриминација најчешће пријављује, ова тема остаје у највећој мери у фокусу рада са намером да се додатно ојача сарадња са послодавцима на развијању превентивних мера како би се предупредило кршење људских права и дискриминација у радном окружењу.

Ради процене изазова у ранијој имплементацији инклузивних радних политика, мапирања области са којима послодавци имају највише проблема у пракси, као и идентификовања примера успешних пракси, спроведено је и истраживање са послодавцима (применом квантитативне методе прикупљања података и фокус група). Обухватом компанија различитих величина и сектора, као и различитог нивоа претходног ангажовања у области антидискриминације и остваривања равноправности на радном месту, добијени налази допринели су додатном унапређењу Кодекса равноправности, узимајући у обзир нове изазове и промене у радном окружењу настале као последица унапређења правног оквира, новонастале ситуације на тржишту рада коју карактерише недостатак радника различитих профила и занимања, последице пандемије Ковид 19, као и друге друштвено-економске факторе.

На овај начин иновиране смернице су прилагођене актуелним потребама пословног сектора и радне снаге, те послодавцима олакшавају процес усвајања или унапређивања интерних Кодекса равноправности у компанијама.

Print Friendly, PDF & Email
back to top