ЕУ инфо центар организовао је дабету „Какав је одговор на насиље” поводом обележавања Међународног дана борбе против насиља над женама, чији је циљ био да подигне свест о важности примене стратегија усвојених у том домену и да се побољша публицитет и медијска пажња о неопходности борбе против насиља над женама.
У дебати су учестовали повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић, шеф одељења – правосуђе, унутрашњи послови и подршка цивином друштву у Делегацији Европске уније у Србији Николас Бизел, посебна саветница из Кабинета потпредседнице Владе и министарке саобраћаја, грађевинарства и инфраструктуре Бранка Драшковић, заменица омбудсмана Гордана Стевановић, Тања Игњатовић из Аутономног женског центра и Јелена Таџић из УНДП Србија.
Јанковић је нагласила да када буде успостваљен ефикасан систем заштите, остаје суштински узрок и разлог насиља у породици, а то је дубоко укорењена родна дискриминација, остаје тај патријархални модел односа који је у нашем друштву и даље широко распрострањен и који подразумева стереотипе о подређеној улози жене.
“Мора се мењати тај културни образац у чијој основи је идеја о једној пасивној улози жене која је код нас вековно утемељена као природан поредак у друштву. Искуства државе које су успоставиле ефикасан систем заштите од насиља у породици показују да нису довољне само казне и мере заштите, већ да је потребно отклањати узроке ове појаве и мењати свест и односе и појединаца и друштва у целини”, рекла је повереница.
Јанковић и позвала грађане и грађанке да обраћају институцији Повереника и да пријаве дискриминацију, јер сваки решен случај представља корак ближе ка успостваљању суштинске равноправности жена и мушкараца у нашем друштву.
“С обзиром на важност овог проблема, морам да поменем улогу медија који могу битно да допринесу разбијању стереотипа и предрасуда, као и да подстакну ширу друштену акцију у рашавању овог проблема адекватним извештавањем”, рекла је Јанковић.