Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић учествовала је и ове године, заједно са запосленима у Поверенику, на Паради поноса чиме је и симболично пружена подршка настојањима да се унапреди положај и заштита од дискриминације ЛГБТ+ особа.
Шетња центром града била је последња у низу активности које су одржане током Недеље поноса коју традиционално организује Београд прајд, на којима је повереница говорила о темама битним за ЛГБТИ+ заједницу и послала поруку да иако се сви не залажемо за исте вредности, морамо бити спремни да разумемо једни друге како бисмо остварили равноправност и заштитили од дискриминације сваког појединца. Повереница је навела да су овакве манифестације важне за подизање свести, како о личним правима тако и о положају и позицији мањина и људским правима уопште. На људе око себе морамо гледати, пре свега, као на особе без обзира на њихову сексуалну оријентацију, боју коже или верску припадност, нагласила је Јанковић.
Она је истакла да се и поред доброг антидискриминационог правног оквира, особе другачије сексуалне оријентације и родног идентитета суочавају са бројним негативним ставовима, предрасудама и стереотипима у разним животним ситуацијама. О дискриминацији у области рада и запошљавања повереница је посебно говорила на панелу „Положај ЛГБТ+ особа на тржишту рада у Србији“ одржаном у оквиру Недеље поноса.
У јавном простору се неретко јављају говор мржње, узнемиравање и понижавајуће поступање, као и ставови и идеје које подстичу дискриминацију и стигматизацију припадника ЛГБТИ+ популације. Због тога се многе ЛГБТи+ особе и даље тешко одлучују да пријаве дискриминацију, најчешће због страха од осуде, неразумевања околине, навела је Јанковић и нагласила да предрасуде постоје чак и када је реч о поступању органа јавне власти којима се обраћамо у циљу заштите права припадника ЛГБТИ+ популације.