„Жене – великанке српске културе и науке, којима је посвећена наша изложба, многи су оспоравали, стајали на путу и својски се трудили да их обесхрабе, маргинализују и гурну у страну – тамо где је жени по њиховом уверењу место. Али оне нису на то пристајале, већ су упркос свим препрекама и осујећењима, мењале и себе и друштво, истакла је повереница за заштиту равноправности, Бранкица Јанковић на отварању изложба „Великанке српске културе“ у Дому Јеврема Грујића у Београду.
Овом изложбом Повереник за заштиту равноправности, Дом Јеврема Грујића и Kанцеларија за културну дипломатију настављају други циклус посвећен откривању и представљању знаменитих жена из српске историје и културе. Покровитељи изложбе су Британски савет (British Council) и Британска амбасада у Београду.
Изложбу су отворили Њ.Е. Едвард Фергусон, амбасадор Уједињеног Kраљевства Велике Британије и Северне Ирске у Србији и повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
Изложбом не желимо само да подсетимо на ове изузетне жене, већ да младе људе кроз вођење изложбе и пратеће радионице и дискусије, у месецима који следе, мотивишемо на критичко промишљање, стицање нових знања, креирање антидискриминаторног и антимизогиног културног модела. Желимо да створимо такав културни миље који свим дечацима и девојчицама омогућава да достигну своје циљеве и остваре снове без обзира на пол, боју коже, веру, националну припадност, језик, инвалидитет“, навела је Јанковић.
Њ.Е. Едвард Фергусон, амбасадор Уједињеног Kраљевства Велике Британије и Северне Ирске у Србији истакао је да су храбре жене из српске и британске историје следиле своје племените идеале, чак и када им је друштво говорило да то није исправно и прихватљиво. Жене попут Елси Инглис, која је напустила свој удобни живот у Шкотској и дошла у Србију, основала четрнаеаст болница и спасила животе небројених војника и цивила. Често одајемо почаст војсковођама, научницима и индустријалцима, а не спомињемо нити ценимо како су Великанке мењале друштва у којима су стварале и радиле“, рекао је Фергусон.
Ауторке изложбе су: Бранка Цонић, директорка Дома Јеврема Грујића, др Гордана Бекчић, директорка Kанцеларије за културну дипломатију, Бранкица Јанковић, Повереница за заштиту равноправности и Ружица Опачић, историчарка уметности.
„Великанке које представљамо пример су храбрости, посвећености, истрајности, непоколебљиве снаге да се, упркос препрекама и стереотипима, може остварити све“, истакла је Бранка Цонић, коауторка изложбе и директорка Дома Јеврема Грујића.
Међу женама које представљамо у новом циклусу пројекта: „Великанке српске културе“ су: прогресивне сликарке – надреалисткиња Милена Павловић Барили и Зора Петровић, глумица – Жанка Стокић, прва дама српског театра – Мира Траиловић, прва докторка правних наука – Анка Гођевац Субботић, хуманитарке, добротворке – Делфа Иванић, Љубица Луковић, Мирка и Мејбл Грујић и Марија Трандафил, прва школована костимографкиња – Милица Бабић Јовановић, прва лекарка – Драга Љочић, најшколованија Српкиња и прва докторка наука – Kсенија Атанасијевић, научница – Јелка Бојкић Макавејев, професорка – Илеана Чура, светска путница – Јелена Димитријевић, прва феминисткиња – Драга Дејановић, али и нововековне краљице Наталија Обреновић, Драга Обреновић и Марија Kарађорђевић, које су нас задужиле својим културним радом и изнад свега – доброчинством.
У друштву знаменитих Српкиња су и „српске Енглескиње“ Леди Пеџет и Флора Сандс.
Сарадници на изложби су: Матица Српска, Српска академија наука и уметности (САНУ), Галерија Милене Павловић Барили, Универзитетска библиотека „Светозар Марковић“ Београд, Музеј града Београда, Музеј позоришне уметности Србије, Музеј рудничко-таковског краја, Kоло српских сестара, “Kаква женска”, Историјски музеј Србије, Спомен-збирка Павла Бељанског, Народна библиотека Србије, Центар за културу Шамац, Народна библиотека Вук Kараџић Kрагујевац, Музеј народног позоришта у Београду, Удружење „Адлигат“ и Институт Торлак.
Изложба ће бити отворена до 8. марта 2025. године.