САОПШТЕЊЕ СА КОНФЕРЕНЦИЈЕ У РИМУ „ПРОМЕНА ИГРЕ: УЛОГА СПОРТА У БОРБИ ПРОТИВ ДИСКРИМИНАЦИЈЕ“

Спорт говори универзалним језиком, учи нас поштовању различитости, фер плеју, заједништву, али и како да се носимо са препрекама, победама и поразима у животу. Спортисти и спортисткиње су узор деци и младима и могу бити наши највећи савезници да се кроз спорт и у спорту боримо против дискриминације, поставимо нова правила и постанемо истински носиоци промене, рекла је повереница Бранкица Јанковић на високој конференцији „Промена игре: Улога спорта у борби против дискриминације“ коју су у Риму заједнички организовали Европска мрежа тела за равноправност ЕКВИНЕТ и Национална канцеларија за борбу против расне дискриминације Републике Италије УНАР.

Посебан акценат конференције стављен је на улогу спорта у спречавању дискриминације деце и младих у школама, као и укључивање утицајних друштвених актера и управљачких стуктура у промену парадигме о улози спорта у друштву, имајући у виду његову видљивост и утицај.

Јанковић је, заједно са Лоренцом Касинијем, председником италијанске лиге Серија А и Матијом Перадотом, координатором УНАР-а, учествовала на панелу „Удруживање за инклузивни спорт: тела за равноправност у акцији“ на коме је представила улогу и добру праксу Повереника за заштиту равноправности у области спорта. Изузетно смо поносни на нашу акцију „Равноправно до циља“ коју већ 13 година спроводимо у сарадњи са Спортским савезом особа са инвалидитетом и Београдским маратоном указујући на проблеме особа са инвалидитетом и истовремено разбијајући предрасуде о њиховим способностима, навела је повереница. Она  је говорила и о другим активностима које су усмерене на подстицање већег учешћа и равноправности жена у спорту и истакла да је Министарство спорта Републике Србије прихватило препоруку Повереника да се у стратегију развоја спорта уврсти посебан део посвећен развоју и унапређењу женског спорта на свим нивоима.

У спорту, као и у животу, важно је да се осећамо прихваћено и да имамо једнаке шансе, због чега нико ко жели да се бави спортом не сме бити изостављен, закључила је Јанковић.

Конференција, коју су отвориле министарка за породицу, наталитет и једнаке могућности Италије Еуђениа Рочела и комесарка за равноправност Европске уније Хелена Дали, окупила је представнике институција за равноправност европских држава и релевантних међународних и европских институција ради размене добре праксе и јачања сарадње у области промоције равноправности  жена и  чешће дискриминисаних друштвених група у спорту и кроз спорт.

Print Friendly, PDF & Email
back to top