Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић истиче да извештај Комесара Савета Европе за људска права Нилса Муижниекса одражава реално стање ствари у Србији, када је реч о проблемима која постаје у вези са сузбијањем дискриминације и поштовањем људских права.
Повереница Јанковић истиче да су препоруке које су наведене у извештају Комесара Муижниекса идентичне препорукама које су налазе у Годишњем извештају Повереника за заштиту равноправности за 2014. годину. Зато повереница Јанковић још једном указује да је неопходно да сви делови друштвеног система у Србији – институције, државни органи и установе, као и организације цивилног друштва уложе доданте напоре како би се те препоруке што пре спровеле у дело.
„Потребно је без одлагања реформисати прописе о лишењу пословне способности у складу са савременим моделом инвалидитета и међународним стандардима у овој области како би се обезбедило да особе са инвалидитетом уз одговарајућу подршку на равноправној основи уживају сва гарантована права, укључујући и право на пословну способност“, наводи повереница.
Она додаје да се под хитно мора смањити насиље над женама, које у свом корену има управо дискриминаторне ставове, а полиција, судство и други државни органи морају учинити све да се санкционишу случајеви породичног насиља, починиоци приведу правди и пооштре казнене одредбе које им се изричу. Повереница Јанковић сматра да је добро што се и у извештају Комесара Савета Европе констатује и уочава напредак у поштовању права ЛГБТ особа, и уједно скреће пажњу да су хомофобија и дискриминација ЛГБТ особа и даље присутне у Србији.
„Велику улогу у борби за веће поштовање људских права и смањење дискриминације имају медији са којима ћемо у наредном периоду интензивно радити како би повећали сензибилитет за теме које се тичу антидискриминације и толеранције. Веће поштовање ових стандара у медијском извшетавању, води нас ка заједничком циљу а то је развијање толеранијег и праведнијег друштва“, закључује повереница.