Различитост је снага – Унапређење равноправности у области рада и запошљавања

Успех компаније се не мери само бројкама и зарађеним новцем, већ и одговорношћу и односом према запосленима, сарадницима, животној средини, друштву и вредностима које заступа. Различитост је снага и зато је важно да континуирано подстичемо подржавајуће и здраво радно окружење, без дискриминације и уз поштовање људских права и принципа равноправности, истакла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поводом почетка спровођења пројекта „Унапређење равноправности у области рада и запошљавања – Заједничка иницијатива за равноправност на радном месту“.

Повељу Партнерство за равноправност са Повереником данас су потписали директорка Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit (ГИЗ) Србија Даниела Функе, директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију Привреднe коморe Србије Михаил Весовић и председник Немачко-српске привредне коморе Милан Грујић. Овим је озваничен почетак спровођења пројекта „Унапређење равноправности у области рада и запошљавања – Заједничка иницијатива за равноправност на радном месту“ коју као део пројекта „Иницијатива за глобалну солидарност“ имплементира Deutsche Gesellschaft fur Internationale Zusammenarbeit  (ГИЗ) у Србији, а финансира немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој (BMZ).

У оквиру пројекта интензивно ће се радити на ширењу мреже компанија и оснаживању њихових капацитета кроз Партнерство за равноправност које је Повереник започео још 2017. године. На регионалним скуповима и радионицама са послодавцима биће представљене измењенњ и допуњене смернице за израду кодекса антидискриминационе политике послодаваца у Србији – тзв. Кодекса равноправности, као ефикасног интерног механизма за препознавање и спречавање потенцијалних случајева дискриминације у радном окружењу. Ови скупови ће бити прилика и да компаније унапреде знања о превенцији и заштити од дискриминације, као и да се упознају са новим прописима и примерима добре праксе, како би се осигурало да сви запослени имају једнаке шансе за професионални развој и достојанствен живот од свог рада.

Потписници Повеље су истакли да је важно да се подстиче пословно окружење без дискриминације, у којем ће сви имати једнак третман и где ће се градити међусобно поверење и сарадња заснована на узајамном поштовању, чиме се мотивише и цео тим ка заједничким циљевима. Повереница Јанковић је закључила да укључивање принципа ESG у пословне стратегије постепено постаје неопходност за све компаније и важан фактор изградње одрживог пословног успеха.

Print Friendly, PDF & Email
back to top