Право на достојанствен рад подразумева равноправност – једнаке прилике за жене и мушкарце да раде у условима слободе, сигурности и људског достојанства, као и да нико не сме бити неједнако третиран на тржишту рада, мање плаћен или ускраћен за неко право из радног односа само због неког свог личног својства, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на отварању конференције „Има ли достојанственог рада за грађане/ке Србије? Између стварности и могућности“ коју је организовала Фондација центар за демократију, уз уз подршку Међународног центра Олоф Палме.
Тема радних и социјалних права мора бити на листи друштвених приоритета, јер је посао од егзистенцијалног значаја за свакога од нас. Томе у прилог говори и то да се највећи број притужби Поверенику подноси због дискриминације у области рада и запошљавања, најчешће по основу пола и брачног и породичног статуса, а често и чланства у синдикалним, политичким и другим организацијама, навела је Јанковић.
Она је истакла да је приликом доношења прописа и јавних политика потребно пажљиво дефинисати све институте радног права, као и да је од изузетне важности и вршење процене утицаја прописа и јавних политика на социоекономски угрожена лица или групе и њихове усаглашености са начелом једнакости пре доношења тих прописа.
За смањење дискриминације на раду важно је да радници знају како да заштите своја права, али и да послодавци разумеју значај равноправности, навела је повереница и додала да охрабрује што је више стотина компанија, пословних удружења и привредних комора приступило Партнерству за равноправност.
На отварању конференције говорили су и Наташа Вучковић, директорка Фондације Центар за демократију и Данило Милић из Међународног центра Улоф Палме. Главе теме конференције су биле стање радних права у Србији, измене радног законодавства, улога синдиката у заштити радних права и веће укључивање младих.