Радионицом за послодавце на тему: „Како до равноправности на радном месту“ одржаном у Новом Саду започео је циклус обука које ће Повереник за заштиту равноправности реализовати у сарадњи са Немачком организацијом за међународну сарадњу ГИЗ у Србији, са циљем да компаније унапреде знања о превенцији и заштити од дискриминације.
Пословање без дискриминације значи да су сви на добитку – запосленима доноси већи степен задовољства, а послодавцима већу продуктивност и бољи тимски дух, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на отварају скупа. Успех компаније се не мери само бројкама и зарађеним новцем, већ и одговорношћу према запосленима, сарадницима, животној средини, друштву и вредностима које заступа. Важно је да подстичемо стварање радног окружења без дискриминације, а интегрисање принципа ЕСГ у пословне стратегије постаје неопходност и важан фактор изградње одрживог пословног успеха свих компанија, истакла је повереница.
Поред поверенице Јанковић, уводна обраћања дали су и Санела Бахтијаревић, саветница у ГИЗ Србија, Владимир Лалошевић, председник Уније послодаваца Војводине и Роберт Чобан, директор Color Media International. Примере добре праксе представила је компанија ИКЕА, која свом пословању развија и активно спроводи интерне политике превенције дискриминације и кршења људских права, и која је још од 2017. године потписница Партнерства за равноправност са Повереником.
На радионици су представљене измењене и допуњене смернице за израду кодекса антидискриминационе политике послодаваца у Србији – тзв. Кодекса равноправности, као ефикасног интерног механизма за препознавање и спречавање потенцијалних случајева дискриминације у радном окружењу. Радионице су и прилика да се послодавци упознају са прописима и примерима добре праксе, као и да потпишу повељу Партнерство за равноправност.
Радионице се одржавају у склопу пројекта „Унапређење равноправности у области рада и запошљавања – Заједничка иницијатива за равноправност на радном месту“ коју као део пројекта „Иницијатива за глобалну солидарност“ имплементира ГИЗ у Србији, а финансира немачко Савезно министарство за економску сарадњу и развој (БМЗ). У оквиру пројекта интензивно ће се радити и на ширењу мреже компанија и оснаживању њихових капацитета кроз Партнерство за равноправност које је Повереник започео још 2017. године.