Приступ правди не сме бити привилегија – Повереница упутила препоруку локалним самоуправама

Након обраћања грађана и организација цивилног друштва, повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић упутила је Препоруку мера за остваривање равноправности и заштите од дискриминације свим јединицама локалне самоуправе у Србији да организују или унапреде систем бесплатне правне помоћи и да грађане у потпуности информишу о овом Уставом загарантованом праву.

Усвојени прописи недвосмислено указују да је бесплатна правна помоћ предвиђена управо како особе лошијег имовног стања не би биле стављене у неједнак положај у односу на све остале грађане када је у питању приступ правди и правима. У препоруци је указано да право на бесплатну правну помоћ није „милостиња“, већ, напротив, услов за остваривање правде. Оно представља суштински елемент права на правично суђење и приступа правди, јер омогућава свим лицима, а нарочито онима у неповољном имовинском положају, да остваре и заштите своја права, у складу са принципом једнакости пред законом и забране дискриминације.

Подаци показују да у бројним општинама службе за бесплатну правну помоћ нису ни формиране, или постоје само формално, без адекватних капацитета да одговоре на потребе грађана због чега се препоруком позивају локалне самоуправе које још увек нису формирале службе бесплатне правне помоћи да то учине без одлагања, као и да предузму мере у циљу бољег информисања грађана и грађанки о томе како и где могу да остваре своје право.

Без доступне бесплатне правне помоћи, правда остаје привилегија оних који имају средстава да је приуште, а не универзална вредност, истиче повереница и указује да неогранизовање ове службе и недостатак подршке грађанима слабијег имовног стања у критичним тренуцима – када су суочени са деложацијом, насиљем, дискриминацијом, губитком посла или личних докумената – може довести до  дискриминације по основу имовног стања и њиховог потпуног искључења  из друштвеног, економског и правног система.

Обавеза је јединица локалне самоуправе да у складу са законом осигурају да остваривање права на бесплатну правну помоћ буде стварно, а не декларативно, односно да остваривање овог права буде доступно онима због којих је и уведено, јер је то суштинско право на равноправност, закључује повереница.

Print Friendly, PDF & Email
back to top