датум: 27.4.2020. године
ГРАД БЕОГРАД, градоначелник
11000 БЕОГРАД
Драгослава Јовановића 2
Поштовани господине Радојичићу,
Поверенику за заштиту равноправности обратила се дописом Иницијатива за социјална и економска права А11 наводећи да је поднела захтев за покретање поступка пред Европским судом за људска права у Стразбуру због, како се како се у захтеву наводи, „алармантног стања у неформалном београдском насељу „Чукаричка шума” у којем живи више од 300 расељених Рома и Ромкиња, јер надлежни органи Србије и Града Београда до сада нису предузели нити један корак подршкеˮ. Такође, Европски суд за људска права дао је препоруку да се ова организација поново обрати „свим релевантним домаћим институцијама како би оне предузеле конкретне мере подршке у борби против коронавируса”.
Подсећамо да је осим наведене препоруке Европског суда за људска права, Повереник за заштиту равноправности, поступајући по захтеву Сталне Конференције Ромских удружења грађана- ЛИГА РОМА, упутио Влади препоруку мера за унапређење положаја Рома у ромским насељима бр. 596/20 од 21. априла 2020. године, због веома тешке ситуације у којој су се након проглашења пандемије нашли припадници ромске националне мањине који живе у нехигијенским насељима. Имајући у виду Упутство о мерама превенције и мерама заштите за корона вирус – COVID-19, као и друга усвојена документа којима је прописано је да је основни предуслов за избегавање настанка инфлуенце и ширења болести одржавање хигијене руку и респираторног тракта чишћењем сапуном и водом, односно средством за суво прање на бази алкохола, Повереник је између осталог препоручио Влади да као једну од мера за сузбијање ширења COVID-19 вируса предвиди обавезу да се на локалном нивоу становницима ових насеља обезбедио потпуни приступ чистој води, постављањем цистерни, пластичних резервоара, бидона и слично. Такође, у погледу проблема који се односи на обезбеђивања присуства представника ромских удружења на састанцима локалних штабова за ванредне ситуације, на које је ЛИГА РОМА указала у свом допису, Повереник је указао да је њихово непосредно учешће приликом креирања конкретних мера које се у циљу сузбијања ширења овог вируса предузимају на локалном нивоу од великог значаја за читаву локалну заједницу и истакао да је важно да је Министарство државне управе и локалне самоуправе упутило допис јединицама локалне самоуправе у којем је између осталог препоручено да градски/општински органи у свој рад укључе и координатора за ромска питања и тиме пруже додатну подршку рањивим групама становништва на својој територији.
Такође, наглашавамо да и пракса Повереника, али и бројна релевантна истраживања указују да су Роми једна од најчешће дискриминисаних група становника, која је у највећем ризику од социјалне искључености и сиромаштва. Повереница је два пута посетила ово насеље и указала у јавности на потребу предузимања мера за њихово адекватно збрињавање.
Повереник за заштиту равноправности ће у складу са надлежностима утврђеним Законом о забрани дискриминације наставити да прати стање и континуирано указује на теже проблеме са којима се суочавају и поводом којих нам се обраћају најугроженије категорије грађана, а које је потребно узети у обзир и размотрити приликом креирања различитих мера у циљу сузбијања ширења COVID-19 вируса.
У циљу заједничке борбе коју у овим тренуцима водимо против сузбијања ширења COVID-19 вируса у Републици Србији, као и потребе да посебно заштитимо најугроженије, молимо Вас да нас обавестите о предузетом.
С поштовањем,
ПОВЕРЕНИЦА ЗА ЗАШТИТУ РАВНОПРАВНОСТИ
Бранкица Јанковић
Препорука мера Граду Београду поводом стања у неформалном београдском насељу „Чукаричка шума“