Повереница учесница „Универзитетских разговора са КАИЦИИД-ом“

Када говоримо о положају миграната и избеглица, требало би да имамо много хуманији приступ – да о овим људима и изазовима са којима се суочавају разговарамо са много више емпатије и разумевања. Иако долазе из различитих средина и другачијих култура, говоре другим језицима, не смемо заборавити да су сви они људска бића и свако од њих је прича за себе. Само таквим приступом, можемо учинити много више у решавању њихових проблема, јер из праксе видимо да досадашњи бирократско-финансијски модели нису значајније допринели побољшању њиховог положаја, рекла је повереница за заштиту равнорпавности Бранкица Јанковић на догађају под називом „Универзитетски разговори са КАИЦИИД-ом: Миграције на Западном Балкану – међурелигијски и интеркултурни дијалог за инклузивни регион“.

Повереница је излагала у уводном делу догађаја који је организовао Међународни центар за дијалог – КАИЦИИД у партнерству са Географским факултетом Универзитета у Београду.

Представљајући досадашњу праксу институције Повереника, повереница је издвојила нови пројекат МИЛАГРО, који спроводимо заједно са колегама из Италије, Холандије и наше Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“, чији је цилј покретање активности, стварање алата и могућности за изградњу интеркултурног дијалога између локалног становништва и миграната, као и развој компетенција за позитивне и дуготрајне односе, засноване на међусобном разумевању, поштовању и солидарности.

Угледни стручњаци у области миграционе политике и међурелигијског дијалога, укључујући представнике Савета Европе, Универзитета у Београду и КАИЦИИД, издвојили су шта они сматрају да је кључно за успешну социјалну и економску инклузију, на који начин градови и локалне самоуправе могу искористити економски и друштвени потенцијал миграната, а изнели су и своја виђења о досадашњим стратегијама и предлоге за обликовање будућих инклузивних политика.

Print Friendly, PDF & Email
back to top