У протеклих 14 година више од 430 жена изгубило је живот у породичном насиљу, док је од почетка ове године убијено њих осам, што нас опомиње да сви, као друштво, институције и појединци, морамо преузети одговорност, преиспитати пропусте и активно радити на стварању сигурног окружења за све жене, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић поводом обележавања Националног дана сећања на жене жртве насиља.
Систем заштите од насиља постоји, али иако не може спречити свако убиство, мора бити способан да предузме све расположиве мере. За то нису довољне интервенције у законском оквиру, већ је неопходно јачати капацитете свих институција у систему заштите, како би се осигурала ефикасна превенција насиља. Морамо подстаћи жене да пријаве насиље, обезбедити им адекватну системску заштиту, као и психолошку и материјалну подршку, рекла је повереница.
Јанковић је истакла да је фемицид озбиљан друштвени проблем и указала на дубоку везу између родно заснованог насиља и патријархалних модела према којима жена власништво мушкарца. Без континуираног рада на разградњи родних стереотипа тешко је променити стање на боље. Подизање јавне свести о појму, узроцима и последицама фемицида кроз образовање, медије и културу, уз укључивање пословне заједнице и свих ауторитета у друштву, може значајно допринети његовом сузбијању, јер ниједна институција не може сама да се бори против тако сложеног проблема, оцењује Јанковић.
Повереница је навела да институција Повереника континуирано ради на сузбијању насиља над женама и да је између осталог упутила више иницијатива за измену закона, међу којима су прописивање посебног кривичног дела фемицида и обавеза да надлежни органи увек и у свим случајевима обавесте жртву родно заснованог и породичног насиља о отпуштању осуђеног или његовом бекству из затвора. Она је подсетила да би успостављање система националног контролног механизма за праћење случајева фемицида омогућило да се све чињенице и подаци систематизују на једном месту, што би значајно допринело ефикаснијем функционисању система заштите.
У овом дану сећања, повереница је изразила и дубоко саучешће породицама жртава, уз апел да се повећају напори за изградњу равноправног друштва, у коме ће сваки вид насиља над женама бити апсолутно друштвено неприхватљив.