На Олимпијским играма у Паризу први пут у историји биће исти број мушких и женских такмичара, што представља велики корак у постизању равноправности спортиста и спортисткиња, али шаље и снажну поруку да свака особа од најранијег узраста заслужује прилику да се бави спортом и тренира, без обзира на пол, здравствено или имовно стање, порекло, изглед или неко друго лично својство, истиче повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић која је недавно упутила препоруке мера Министарству спорта у циљу стварања подстицајнијих услова за девојчице и жене у спорту.
У препоруци се, између осталог, наводи да би Министарство спорта приликом припреме предлога новог стратешког документа за развој спорта требало посебан део да посвети развоју женског спорта и његовој промоцији на свим нивоима, као и да се приликом креирања мера и активности планирају додатна средства за улагање у женски спорт. Спортискиње остварују изванредне резултате, али на путу до највиших признања се суочавају са многим препрекама, неједнаким шансама, па и дискриминацијом и родно заснованим насиљем, каже Јанковић.
Илустративни су подаци из истраживања која показују да је 14 одсто председница спортских савеза, свега 17 одсто жена је у управним одборима, а 20 одсто у надзорним одборима. Истраживања кажу и да мање од четири одсто жена редовно вежба, а да је тек 14 одсто младих физички активно. Од свих тренера у Србији, 95 одсто су мушкарци, док 55 одсто спортских савеза нема ниједну запослену жену тренера. Поред тога, 11 националних савеза нема такмичење за жене, ниједан спорт није имао кампању за подизање свести усмерене на жене нити има људске ресурсе о родно заснованом и сексуалном насиљу. Занемарљив је и број спортских савеза који се финансирају из буџета и који имају акциони план за спречавање и сузбијање родно заснованог насиља у спорту.
Иако је спортисткиња са професионалним уговором готово пет пута мање него спортиста, жене имају велики потенцијал у спорту што показује и податак да је 44 одсто жена међу заслужним спортистима који су освојили медаље на светским и европским првенствима. На Олимпијским играма у Токију, Србију је представљало више жена него мушкараца и освојиле су четири медаље од укупно девет. Пре тога, од девет медаља из Атланте, Сиднеја и Атине четири су донеле наше спортискиње, а шест од 15 освојених у Пекингу, Лондону и Рију, подсећа Јанковић и изражава наду да ће предстојеће игре донети нове рекорде свим нашим спортистима и спортискињама и дати им додатни подстицај да и даље успешно и на најлепши начин представљају своју земљу, као и да буду узор деци и младима без обзира на пол.