„Пол не треба да игра никакву улогу у избору занимања ни за девојчице ни за дечаке, и уверена сам да ће ускоро управо вештине и знања бити најважнији на тржишту рада због чега је квалитетно образовање веома важно за превазилажење ограничења које намећу родни стереотипи“, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на завршној конференцији пројекта „Образовање, запошљавање, елиминисање родних стереотипа, подизање свести и партнерство“ коју су организовали Удружење пословних жена Србије и Повереник за заштиту равноправности.
Јанковић је напоменула да истраживања показују да се мушкарци, када бирају студијску област или професију, претежно одлучују за науку, технологију, инжењерство и математику, док се жене више одлучују за друштвене области. Ова сегрегација у образовању, за последицу нема само манифестацију родних стереотипа на тржишту рада, запосленост и самозапосленост жена у „феминизованим“ секторима, него и теже напредовање у каријери, мању вероватноћу да ће бити на лидерским позицијама, родни јаз у приходима, закључила је повереница.
Током једногодишњег пројекта „Образовање, запошљавање, елиминисање родних стереотипа, подизање свести и партнерство“ више од 200 теже запошљивих жена учествовало је у активностима и обукама Удружења пословних жена Србије, како онлајн тако и на терену, са циљем да се умање родни стереотипи у друштвеном и економском животу и повећа учешће рањивих група жена на тржишту рада. Посебан задатак овог пројекта био је подизање капацитета жена за (само)запошљавање стицањем знања и вештина у нетипично женским, дефицитарним и добро плаћеним занимањима у грађевинарству и информационо-комуникационим технологијама.
Пројекат „Образовање, запошљавање, елиминисање родних стереотипа, подизање свести и партнерство“ подржан је од стране Агенције Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена (УН Wомен) у склопу пројекта „Кључни кораци ка родној равноправности“ који финансира Европска унија.