Повереница о култури као начину борбе против родно заснованог насиља

Језик је основни елемент културе и одраз прихваћених патријархалних ставова, где се жена назива „лепшом“ и „слабијом“ половином, а пут од ових „комплимената“ до родно заснованог насиља може бити врло кратак. Језик и стварност се узајамно обликују и зато је важно како га користимо, јер он може подстицати дискриминацију али и бити моћан алат за постизање равноправности, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на отварању догађаја „Прекинути ц́утање: борба против родно заснованог насиља као културног проблема“ одржаног у резиденцији италијанског амбасадора у Београду Луке Горија, у организацији БирчаниноваЛаб.

Филмови, ТВ емисије и серије, насловне стране новина, али и друштвене мреже, преплављени су насиљем над женама и њиховом маргинализацијом, што јасно показује да је и даље доминантан патријархални систем вредности који користи све расположиве механизме и праксе како би подржао „исправна“ уверења о улози и месту жене у друштву, гурајући их у страну и обесхрабрујући.

Филмови, ТВ емисије и серије, насловне стране новина, али и друштвене мреже, преплављени су насиљем над женама и њиховом маргинализацијом, што јасно показује да је и даље доминантан патријархални систем вредности који користи све расположиве механизме и праксе како би подржао „исправна“ уверења о улози и месту жене у друштву, гурајући их у страну и обесхрабрујући, навела је Јанковић.

Организаторка и домаћица догађаја била је оснивачица БирчаниноваЛаб, Еугениа Греста, која је одржала поздравну реч, а на отварању су говориле и директорка УН Wомен у Србији Милана Рикановић и председница Артемисиа центра за борбу против насиља из Фиренце Елена Барагли. О различитим облицима насиља над женама – од фемицида до економске подређености, као и о родно заснованом насиљу као дубоко укорењеном културолошком проблему, говориле су експерткиње из организација Фемплатз, Центра за женска права Ужице и центра Артемиса. Оне су размениле искуства и поделиле идеје како институције и организације цивилног друштва, и коз међународну сарадњу, могу пружити неопходну и правовремену помоћ жртви и допринети дугорочно промени културних образаца.

 

Print Friendly, PDF & Email
back to top