Повереница на високој конференцији ОЕБС о родној равноправности у Бечу

Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, учествовала је у Бечу на дводневној конференцији под називом „Изградња отпорности кроз инклузију и оснаживање“ одржаној у оквиру финског председавања ОЕБС. Конференција је одржана на високом нивоу и била је посвећена теми родне равноправности.

Јанковић је на панелу “Насиље над девојчицама и женама” представила законски оквир Србије у области заштите од родно заснованог насиља. Осврнула се на ефекте Закона о спречавању насиља у породици и истакла потребу за његовим даљим унапређењем. Нагласила је да је Повереник за заштиту равноправности у претходној деценији спроводио бројне обуке за препознавање и превенцију дискриминације, кроз које је прошло више хиљада стручњака. Такође, повереница је истакла важност континуиране едукације и међусекторске сарадње за доследну и ефикасну примену закона.

„И поред законских норми и протокола, институције чине људи – судије, тужиоци, полицајци – и нико од њих, у обављању функција, није лишен личних ставова и предрасуда. Улагање у знање, сензибилитет и одговорност оних који примењују закон остаје наш најважнији задатак.“, истакла је повереница.

Повереница је такође указала и на нужност системских и законодавних промена, као и промена друштвених норми које омогућавају дискриминацију и насиље.

Поред поверенице, на панелу су учествовали и Мариа-Андриани Костопоулоу, председница ГРЕВИО тела Савета Европе за надзор над спровођењем Истанбулске конвенције; Вероница Телеуца, извршна директорка Националне коалиције „Живот без насиља“ из Молдавије; Белма Чано-Сејфовић, судија Општинског суда у Сарајеву; и Патрицк Стутз, вршилац дужности шефа Одељења за људску димензију Мисије ОЕБС у Душанбеу. Панел је модерирала Елмаја Бавчић, саветница за родну равноправност при ОЕБС.

Панелисти су се усагласили да питање родне равноправности мора остати високо на агенди свих кључних актера, јер глобални изазови захтевају глобална решења.

Конференција је започета панелом на којем су говорили генерални секретар ОЕБС Феридун Х. Синирлиоглу, директорка Канцеларије за демократске институције и људска права Марија Телалијан, високи комесар за националне мањине Кристофер Камп и Јан Брату, представник ОЕБС за слободу медија. Конференцију су свечано отворили Веса Хекинен, амбасадор Финске при ОЕБС и председавајући Сталног савета, и Катри Виника, финска амбасадорка за родну равноправност.

Током конференције представљена је и нова публикација ОЕБС „Трендови у одношењу према фемицидима у ОСЦЕ региону“, која анализира институционалне одговоре на фемицид и значај прикупљања тачних података. Такође, представљен је стратешки документ „Мапа пута за спровођење обавеза из области ‘Жене, мир и безбедност’“, који даје смернице учесницима за јачање родне равноправности и оснаживање жена у контексту безбедносних политика.

 

Print Friendly, PDF & Email
back to top