Повереница на панелу „Стварање сигурног простора за све“

Проблем родно заснованог насиља и дискриминације је изузетно сложен и погађа цело друштво, а бизнис заједница мора бити део решења, тако што ће створити подстицајно окружење у коме ће се жене осећати сигурно да пријаве насиље или сексуално узнемиравање, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић на панел дискусији „Стварање сигурног простора за све“ одржаној у оквиру истоименог пројекта компаније Пепси-Цо.

Повереница је говорила и о значају препознавања и сузбијања различитих облика дискриминације у радном окружењу. Она је истакла да је у области рада и запошљавања годинама најизраженија дискриминација по основу пола, као и брачног и породичног статуса, као и година живота, инвалидитета и других основа који се неретко јављају кумулативно.

Јанковић је навела да све више послодаваца разуме значај поштовања равноправности и води рачуна о креирању инклузивног радног окружења и нагласила да је равноправност више од пуких законских одредби и процедура, она је модел понашања и прихватање различитости свих запослених. Веома је битно какву поруку шаљу руководиоци у компанијама, јер они својим поступцима креирају радну атмосферу којој се запослени прилагођавају, закључила је повереница.

У дискусији хибридног формата, којој су присуствовали и запослени у Пепси-Цо, учествовале су и Вања Мацановић из Аутономног женског центра, Горица Ивић из огранизације Удружене жене (БиХ), као и представнице из различитих сектора компаније Љиљана Љубисављевић, Ана Видовић, Анита Тодоровић, Ивана Вукић и Дикша Чопра.

Print Friendly, PDF & Email
back to top