Повереница на конференцији поводом унапређења услуга социјалне заштите

Повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић присуствовала је конференцији поводом почетка сарадње на унапређењу услуга социјалне заштите у Србији, као и размене искустава јединица локалне самоуправе у оквиру пројекта „Подршка социјалном укључивању у Србији“.

Социјална инклузија и унапређење положаја друштвених група у већем ризику од дискриминације треба да буде стална тема и један од приоритета јавних политика. За напредак на овом путу потребна је сарадња, партнерство, подршка и координација – почев од јединица локалне самоуправе до највиших државних оргaна, медија, цивилног друштва и међународних актера, истакла је Бранкица Јанковић.

У пројекту „Подршка социјалном укључивању у Србији“ институција Повереника учествује у читавом спектру активности, а једна од кључних се односи на организацију радионица на локалном нивоу о препознавању и реаговању на дискриминацију.

Повереник ће ускоро у оквиру овог пројекта представити и резултате истраживања који ће унапредити знања о теми наслеђивања али и о правним последицама одрицања од наследства, које могу у великој мери утицати на финансијску независност жена и остваривање њиховог пуног потенцијала. Истовремено, истраживање ће директно допринети разбијању уврежених стереотипа и обичајних правила, пуном остваривању права пре свега жена, као доминантно погођене групе, у складу са Законом о наслеђивању, који у потпуности изједначава оба пола у погледу наследних права, најавила је повереница.

Сарадња је званично почела потписивањем „Паноа сарадње“ између представника Немачке развојне сарадње и представника 20 локалних самоуправа – Ариља, Бача, Ужица, Шапца, Куле, Крушевца, Кикинде,Ваљева, Власотинца, Пожаревца, Шида, Вршца, Лебана, Пирота, Новог Пазара, Лесковца, Кањиже, Рашке, Пријепоља и Сокобање.

Појекат Немачке развојне сарадње „Подршка социјалном укључивању у Србији“ реализује Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH у партнерству са Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог, а поред размене искустава у овој области, учесници су данас имали прилику да се упознају и са обукама и стручном подршком која ће бити обезбеђена у наредне две године, посебно у областима борбе против дискриминације и унапређења родне равноправности.

 

Print Friendly, PDF & Email
back to top